Jak chronić osoby starsze przed oszustwami w Internecie?

Wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu narażeni na oszustwa internetowe, ale wraz z naszą wiedzą na ten temat i umiejętnością poruszania się po internecie zwiększa się szansa, że będziemy w stanie oszusta rozpoznać i nie dać się okraść. Nie trudno się więc domyślić, że na to niebezpieczeństwo najbardziej narażone będą osoby starsze, które często mają spory problem, żeby wykonać zakupy przez internet.

Seniorzy często są celem oszustów
Osoby starsze, głównie przez samotność i choroby towarzyszące ich wiekowi, są bardziej ufne i przez to stają się łatwiejszym celem dla oszustów. Wiele z nich dodatkowo nie potrafi poruszać się w internecie tak sprawnie, jak ich dzieci czy wnuki i korzystają z niego zdecydowanie rzadziej. Na szczęście dziś wielu seniorów robi zakupy w internecie z pomocą swoich młodszych krewnych lub unika ich, jak mogą, jednak w czasie pandemii wielu z nich woli robić zakupy przez internet. Często udaje im się skontaktować z naprawdę miłymi sprzedawcami, którzy chętnie pomagają im w zakupach. Niestety nie wszyscy są tak życzliwi i chętnie korzystają na niewiedzy osób starszych.

Rozmawiaj ze swoimi bliskimi o oszustwach
Jeśli masz w rodzinie osobę starszą, która nie do końca radzi sobie ze zrozumieniem działania sklepów internetowych, zaproponuj jej, że będziesz kupować potrzebne jej rzeczy osobiście tak, aby mogła odebrać sobie paczkę bez narażanie się na niebezpieczeństwo i stres związany ze składaniem zamówienia przez internet. Ważne jest jednak, aby pokazać naszemu bliskiemu, że nie wynika to z barku wiary w niego albo przekonaniu, że jest niesamodzielny, ale z troski o ewentualnych oszustów. W końcu nawet dorosłe i świadome zagrożeń osoby dają się wykorzystać w sieci. Wyjaśnij swojemu bliskiemu, że Ty dużo łatwiej przejrzysz oszusta i w ten sposób uda się go ominąć.

Samotne osoby starsze są szczególnie narażone
Wiele osób starszych jest pozostawionych samym sobie. Nie mają nikogo bliskiego do pomocy. To właśnie dla nich w wielu szkołach ruszyły akcje, które mają zachęcić uczniów do nauczenia osób starszych radzeni sobie w internecie. Jeśli chcesz wykonać dobry uczynek i jednocześnie pomóc osobie, która może liczyć tylko na Ciebie, sprawdź, czy w twojej okolicy nie jest realizowana podobna akcja. A jeśli nie, zawsze możesz stać się jej inicjatorem. Możesz przejść się po swoim osiedlu i znaleźć osoby, które mieszkają same i nie mogą liczyć na pomoc z zakupami online. Poświęć im trochę czasu i opowiedz o zagrożeniach i sposobie radzenia sobie z nimi.