Gaśnica – znak i rodzaje

Miejsca z podręcznym sprzętem gaśniczym powinien wyróżniać odpowiednio umieszczony znak Gaśnica. Takie oznaczenie lokalizacji i wytyczne z nim związane znalazły się w załączniku nr IV do Dyrektywy 92/58/EWG. Ich zadaniem jest oczywiście pomoc osobom znajdującym się w centrum wydarzeń na szybką reakcję i sprawne przystąpienie do gaszenia pożaru.

Znak Gaśnica – prawidłowe oznaczenie lokalizacji

Znak gaśnicy BF001 Gaśnica jest niezwykle ważny na wypadek pożaru. Dzięki niemu akcja ratunkowa przebiega sprawniej, co może pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. Łatwo go rozpoznać, bo posiada czerwone tło, na którym widoczne są jasne ramki oraz piktogram gaśnica. Co więcej, jaśniejsze barwy są wykonane w technologii fotoluminescencyjnej, dzięki czemu pokazują lokalizację gaśnicy nawet w ciemności.

Gdzie kupić znak przeciwpożarowy gaśnica?

Sklep z piktogramami bhp, ppoż – Signproject to miejsce, którego szukasz. Czeka tam na Ciebie zgodny z przepisami znak Gaśnica. Oprócz niego nabyć tam możesz również znak BF009 Wózek gaśniczy. Przeznaczony jest do budynków, które wyposażone są w wózek gaśniczy.

Folia samoprzylepna, płyta sztywna i nie tylko, czyli podłoża, na których wykonywane są znaki

Znak Gaśnica przybiera różne formy i jest uniwersalny w zastosowaniu. Zależnie od Twoich potrzeb, możesz wybrać produkt wykonany na m.in.:

• płycie sztywnej zwykłej i fotoluminescencyjnej,
  • w formie naklejki na folii samoprzylepnej zwykłej lub fotoluminescencyjnej,
  • na płycie TD fotoluminescencyjnej,
  • na folii podłogowej zwykłej i fotoluminescencyjnej

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Znak Gaśnica określa lokalizację sprzętu, który jednak może mieć różne rodzaje i służyć do gaszenia pożarów o zróżnicowanym charakterze. Można wyróżnić gaśnice:

• proszkowe,
  • pianowe,
  • śniegowe,
  • halonowe.

Zależnie od rodzaju pożaru, do jego gaszenia sprawdzić się mogą różne rodzaje gaśnic. Użycie nieodpowiedniego sprzętu może nawet doprowadzić do przyśpieszenia rozprzestrzeniania się ognia, dlatego warto znać podstawą charakterystykę:

• materiały stałe (np. tkanina, drewno) – gaśnica proszkowa lub piankowa;
  • materiały stałe ulegające topnieniu oraz ciecze – gaśnica proszkowa, śniegowa lub piankowa;
  • gazy – gaśnica proszkowa lub śniegowa;
  • ogień na metalach – gaśnica proszkowa,
  • oleje z urządzeń kuchennych oraz tłuszcze – gaśnica proszkowa, piankowa lub śniegowa z oznaczeniem F.

Warto pamiętać również, że gaśnica powinna znajdować się w łatwo dostępnym w razie zagrożenia miejscu. Dzięki temu można szybko po nią sięgnąć i usiłować ugasić pożar, zanim zacznie się rozprzestrzeniać.