Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

W Polsce przebywa już nawet 3 miliony Ukraińców, a większość z nich przyjechała do naszego kraju w celach zarobkowych. Rodzimi pracodawcy cieszą się z tego faktu, bo wreszcie ktoś łata dziurę po naszych rodakach, którzy po wejściu Polski do UE wyjechali na Zachód.

Dzisiaj każdy Ukrainiec, który przyjeżdża do nas, by zarabiać, bez problemu znajdzie pracę na dobrych warunkach. Minęły czasy wyzysku naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Przedsiębiorcy doceniają tę siłę roboczą i oferują im nie tylko godziwe zarobki, ale też spory komfort zatrudnienia.

Czy wiesz, że praktycznie każdy pracodawca, który zatrudnia Ukraińców, potwierdza, że będzie to robił w przyszłości? Jest on też skłonny do dawania podwyżek. Oby tylko obywatele Ukrainy chcieli wykonywać swoje zawodowe obowiązki na takim poziomie jak do tej pory. Nie ma wątpliwości, że pracownik z Ukrainy jest dzisiaj ceniony, wykazuje się szeregiem zalet. Przedstawiamy te, które skłaniają polskich przedsiębiorców do inwestowania właśnie w tę grupę zatrudnionej kadry.

Ukraińcom chce się pracować

Obywatele z Ukrainy przyjechali do nas w celach zarobkowych. Nie chcą zasiłków, nie chcą pomocy socjalnej innego typu. Oni chcą po prostu pracować i otrzymywać za to odpowiednie wynagrodzenie. Większość z nich ma dobrą motywację – chcą sprowadzić do Polski swoje rodziny i tutaj rozpocząć drugie, spokojne, bezpieczne życie w dostatku.

Ukraińcy nie są roszczeniowi

To prawda, że są pracowici, nie marudzą, wykonują pracę, której nie chcą podejmować się Polacy. Praca fizyczna czy w trudnych warunkach nie jest dla nich problemem. Nie są kłótliwi, nie wszczynają awantur. Są za to uczciwi, sumienni i rzetelni.

Kwalifikacje Ukraińców

Jeszcze kilka lat temu do Polski zjeżdżali przede wszystkim Ukraińcy, którzy u nas mogli wykonywać jedynie proste zadania fizyczne. Nie mieli wykształcenia ani doświadczenia. Nie było to zresztą dla Polaków problemem, a często nawet ułatwiało ich wyszkolenie do konkretnych zadań.

Dzisiaj do naszego kraju przyjeżdżają studenci z Ukrainy albo ci, którzy chcą studiować w Polsce. Co więcej, do Polski przyjeżdżają także wykwalifikowani specjaliści, którzy znajdują zatrudnienie już nie tylko w sektorze budowlanym czy branży gastronomicznej bądź sprzątającej.

Należy podkreślić, że o ile zarobki Ukraińców na początku były rzeczywiście o wiele niższe aniżeli Polaków na tym samym stanowisku pracy, to dzisiaj nie widać już różnic w zarobkach. Nie przeszkadza to jednak przedsiębiorcom, którzy decydują się na zatrudnianie sąsiadów ze Wschodu.