Rękawy i rękawice antyprzecięciowe — kto powinien się w nie wyposażyć?

Rękawy i rękawice antyprzecięciowe — kto powinien się w nie wyposażyć?

W branżach, w których ostre przedmioty i elementy otoczenia są częścią zawodowego ryzyka i środowiska pracy, odpowiednia ochrona dłoni i ramion ma ogromne znaczenie. Zarękawki ochronne i rękawice zabezpieczające przed przecięciem są niezbędnym wyposażeniem odzieży roboczej w zawodach i pracach z użyciem rąk. Kto powinien je nosić?

Rękawy i rękawice antyprzecięciowe są wykonane ze specjalistycznych materiałów odpornych na mechaniczne uszkodzenia takie jak: przecięcia, przekłucia i otarcia. Do produkcji tego typu produktów, używa się zaawansowanych materiałów i surowców m.in. wysokiej gęstości włókien czy nici ze stali nierdzewnej. W jakich zawodach ochrona rąk przed urazami mechanicznymi jest niezbędna?

  • Pracownicy budowy. Place budowy są pełne ostrych narzędzi, wystających elementów, metalowych krawędzi czy materiałów ściernych, które mogą skutkować potencjalnymi skaleczeniami, a nawet poważniejszymi urazami. Pracownicy na budowie posługują się takimi narzędziami jak: piła, wiertło czy wkrętarka. To grupa zawodowa, która powinna nosić rękawy i rękawice antyprzecięciowe o umiarkowanym i wysokim ryzyku przecięcia (poziomy od B do D).
  • Pracownicy przemysłowi i hal produkcyjnych. W zakładach i na halach pracownicy często mają kontakt z maszynami, które mogą stwarzać ryzyko przecięć. Rękawy ochronne i rękawice antyprzecięciowe są niezbędne też w miejscach pracy, w których istnieje ryzyko innego typu obrażeń podczas przenoszenia przedmiotów i ich przetwarzania. Do takich prac dedykowane są rękawice ogólnego zastosowania i z umiarkowanym ryzykiem przecięć (typ B).
  • Stolarze. Rękodzielnicy, wyrobnicy i osoby manualnie pracujący z drewnem, są szczególnie narażeni na ryzyko przecięcia ostrymi narzędziami, maszynami czy skaleczenia drzazgami. Zarękawki ochronne oraz rękawice o najwyższym ryzyku przecięcia (poziomy E, F) są szczególnie dedykowane pracom przy obróbce drewna.
  • Szklarze, pracownicy hut i obróbki metali. Branże zajmujące się produkcją szkła i metalu, w których dochodzi do obróbki materiałów o ostrych krawędziach, są wyjątkowo narażone na urazy rąk. Tego typu elementy odzieży ochronnej, zabezpieczającej przed przecięciami i zmniejszające ryzyko skaleczeń, są niezbędne dla pracowników w gałęziach przemysłu przetwórczego.
  • Ogrodnicy, pracownicy porządkowi. W pracach związanych z kształtowaniem krajobrazu, ogrodnictwem czy utrzymaniem porządku często używa się ostrych narzędzi takich jak: sekatory, grabie czy nożyce. Pracownicy pracujący z zielenią i roślinnością powinni rozważyć noszenie rękawic zabezpieczających przed przecięciem ogólnego zastosowania czy umiarkowanego ryzyka przecięcia (poziom B). Właśnie w tych rolach szczególnie warto używać rękawów czy zarękawków ochronnych, które zabezpieczają przedramiona przed potencjalnymi skaleczeniami i otarciami cierniami czy gałęziami.

 

Źródło: https://rena-pol.sklep.pl/zarekawki-ochronne-c9740

Dodaj komentarz