Kamieniarstwo olbrzymiej części ludzi kojarzy się głównie z obrabianiem i montowaniem nagrobków. Jest to jednak stereotypowa opinia, która jest strasznie krzywdząca dla całej branży. Nie od dziś bowiem mamy świadomość, że nagrobki oraz płyty nagrobne to jedynie mały procent wyrobów polecanych przez firmy kamieniarskie. Branża budownicza bezustannie sygnalizuje zapotrzebowanie na wyroby oferowane przez kamieniarzy.
Ostatnio nie sposób było nie zauważyć, iż nie maleje zainteresowanie wyrobami wyciętymi z kamienia, szczególnie z kamienia naturalnego, który powtórnie stał się poszukiwany. Kamieniarstwo zaopatruje zatem branżę budowlaną we wszelkie produkty kamienne, które można stosować zarówno do budowy budowli, jak również pokrywania ich wnętrz. Duża liczba zamawiających wykorzystuje kamień naturalny, by układać podłoża, nadbudowy wanien oraz umywalek, posadzki,a także elementy kominków domowych, z każdą chwilą częściej spotykanych w naszych domach. Duża część ludzi jest zdania, że kamieniarstwo to przekazywane z pokolenia na pokolenie zajęcie skazane na nieuniknione wymarcie. Nic bardziej nieprawdziwego.
Branża ta stale się rozwija, dzięki czemu nie powinniśmy zauważyć żadnych problemów z całkowitym wykorzystaniem potencjału, jaki zapewniają dzisiejsze urządzenia do modelowania kamienia. Liczna liczba ludzi nawet nie myśli, iż w branży, jaką jest kamieniarstwo ostatnio zaszły zmiany, które sprawiły, iż pracowniom kamieniarskim coraz łatwiej jest produkować wyroby z kamienia o coraz wyższej jakości, wszystko dzięki nowym technologiom oraz nowoczesnym przyborom nieodzownym do obróbki kamienia. Jak wiadomo, same przedmioty nie wystarczą, aby wyprodukować doskonałe produkty z kamienia.
Nieodzowna jest też wiedza, ale też lata treningu w obchodzeniu się z kamieniem. Jest to bowiem materiał, który przy niewłaściwej obróbce może okazać się całkowicie bezużyteczny do późniejszej pracy, a w przypadku szczególnie trudno dostępnych gatunków kamienia skutkuje to ze znaczną stratą pieniężną. Wypada więc poświęcić mnóstwo uwagi w czasie obrabiania kamienia, gdyż każdy niepewny krok może skutkować niepowodzeniem oraz zniszczeniem surowca.