Jakie możliwości zawodowe ma freelancer?

Jakie możliwości zawodowe ma freelancer?

Marzysz o własnej firmie? Jeszcze do tego jesteś młody, masz marzenia i chcesz robić coś kreatywnego. Rozumiem to, ja też tak chciałem – I MAM 😀 Ty też możesz. Pytanie jak i co wybrać? Oto kilka propozycji dla prawdziwego freelancera:

Internet/IT

Władca internetu/Pisarz/Bloger/Copywriter – jeśli chcesz być drugim Zygmuntem Miłoszewskim albo Jo Nesbo, to niestety jest małe prawdopodobieństwo, bo takie talenty zdarzają się rzadko. No chyba, że chcesz być drugim Paolo Coelho, to już każdy może! Do tego potrzebny jest Ci papier, sprawne palce i umysł no i trochę rozeznania na rynku. W końcu to ciężka walka.

Ale pamiętaj, że jak się czegoś chce i dociska się do końca, to nawet bajkowa historia małej dziewczynki potrafi ując za sercę wydawców. Nic nie musisz, tylko pisz – w domu, nad brzegiem morza czy w coworku, jeśli np. piszesz o współczesnym pokoleniu korpoludków. Masa polonistów idzie w copywriting, a to oznacza, że musisz być naprawdę dobry i najlepiej zacząć od stażu w agencji reklamowej, a dopiero potem przejść na freelance. A poza tym wykształcenie polonistyczne nie jest niezbędne, chodzi o umiejętność kreatywnego pisania – czujesz to, albo nie czujesz. Blogerem może być każdy – jak jesteś dobry, wiesz, gdzie się promować, to się wybijesz.

Jutuber – marki, ścianki, Abstrachuje i minecraft – można tak, ale można też inspirować do życia, jak Włodek Markowicz! Łączyłeś już „Kropki”? Sam chciałbym być Włodkiem Markowiczem…

Fejsmen – całe życie siedzisz na FB? Możesz zacząć na tym zarabiać! Tylko nie przesadź, bo nie zauważysz kiedy umrzesz – i będzie to w internecie.

Web developer/programista – informatycy to stan umysłu i dość chermetyczne środowisko. Ale zarabiają najlepiej ze wszystkich zawodów świata.

Sztuka/kultura

Grafik – ogarniasz Photoshopa? Jesteś gość! Graficy za swoje „kreacje” potrafią krzyknąć całkiem pokaźne sumy. Podobno najlepiej pracuje im się w zupełnie innych niż 9.00-17.00 godzinach, czasem zupełnie kosmicznych.

Fotograf – tylko Ty i szkło. Ewentualnie blenda i żarówa. I mnóstwo pomysłów na ciekawe sesje. Jeśli nie pracujesz we własnym studiu, to Twoim miejscem pracy mogą być skateparki, las, dzicz, pustynie, wieżowce. Znasz jakiegoś fotografa na etacie? Ja nie 🙂

Muzyk – temat rzeka – od jam session w klubie, przez wielkie trasy  rockowe, po ekstremalną formę freelancingu, czyli grę na ulicy. Ja zawsze chciałem się poczuć jak James Dean, spełniasz się w tym, co kochasz i możesz zarobić “parę groszy”. Ważne, żebyś był dobry w tym, co robisz.

Wizażystka – to nie jest zwykła kosmetyczka. Wiele osób zajmujących się tą dziedziną łączy ją np. z teatrem lub telewizją.

Projektantka – własny dorobek modowy to świetna sprawa – oczywiście najbardziej winduje Twoją karierę udział w programie Project Runway, ale warto po prostu zainwestowac w dobre wykształcenie. Nie wiesz, gdzie? Spójrz tutaj.

Inne

Nauczyciel języków obcych /tłumacz –  korepetycje, szkoły językowe, prowadzenie zajęć w firmach, tłumaczenia artykułów, książek, prac naukowych, dokumentów – jeśli to jest to, co chciałbyś robić, to otwieraj z kopa drzwi i ruszaj na poszukiwania ludzi, którzy potrzebują Twojej pomocy.

Trener personalny/dietetyk – Chodakowską albo Lewandowską trudno będzie przebić, ale świat do odważnych należy. Sam sobie jesteś żaglem i sterem. Jest tak – mówisz (a w zasadzie „ciśniesz”) ludziom jak żyć zdrowo i dostajesz za to całkiem poważne pieniądze. 

Trener biznesu/coach – mimo, że Mateusz Grzesiak ma na nim spory monopol, rynek coachingu wciąż się nasyca. Warunek? Miej pojęcie o tym, co robisz, bo cała ta działka jest oparta na emocjach i łatwo przekroczyć granicę. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce – pamiętaj o tym!

Dodaj komentarz