5 sposobów na oszczędzanie

5 sposobów na oszczędzanie

Wiele osób pod koniec miesiąca robiąc domowy bilans zysków i strat zadaje sobie pytanie – gdzie podziały się moje pieniądze? Jeśli nie jest to robota kieszonkowców, a Ty często bywasz w podobnej sytuacji, ten tekst pokaże Ci jak skutecznie zarządzać własnym portfelem.

1. Moda za grosze

Second-hand, to miejsce, w którym możesz obniżyć wydatki odzieżowe nawet o kilkaset procent! Ciuchy warte w sklepach 150zł, w lumpeksach jesteśmy w stanie kupić za 5zł. Wcale nie wiąże się to z koniecznością ubierania się w gorszą jakość. W takich miejscach często znajduje się oryginalne i nie zniszczone ubrania. Jedynym minusem wydaje się czas, który musimy poświęcić na poszukiwanie naszego celu ale przy takiej możliwości oszczędności, naprawdę warto. Zapamiętaj to, second-handy wracają do łask.

2. Zakupy z listą

Przed wybraniem się na zakupy spożywcze, spisz na kartce wszystko co będziesz potrzebował kupić. Istnieje co najmniej kilka plusów takiego nawyku. Mniej czasu spędzisz w sklepie a co za tym idzie nie kupisz zbędnych rzeczy, które powiększą twój rachunek przy kasie. Dodatkowo będziesz pewny, że kupiłeś wszystko co potrzeba i nie zapomniałeś o jakimś produkcie. Robiąc listę w domu możesz przemyśleć zakupy w ten sposób, by jeden składnik wykorzystać dwukrotnie, co także będzie z korzyścią dla Twojego portfela.

3. Wakacje w październiku

Męczy Cie zwiedzanie wśród tłumu turystów? Jest na to sposób, który będzie zbawienny dla Twoich finansów. Pomyśl o wakacjach z wyprzedzeniem i zarezerwuj transport oraz nocleg możliwie jak najszybciej. Najlepszymi miesiącami do podróżowania będzie Wrzesień i Październik. Pogoda w krajach śródziemnomorskich wtedy dopisuje, a morze zdążyło nagrzać się przez całe lato. Ty nic na tym nie tracisz a Twój portfel ma powody do zadowolenia, ponieważ ceny noclegów są znacznie mniejsze w okresie nieturystycznym.

4. Zobowiązania ureguluj zaraz po przychodzie

To kolejny sprawdzony sposób na oszczędzanie pieniędzy. Nie odkładaj zapłaty za Swoje zobowiązania na ostatni moment. Robiąc to na początku miesiąca możesz lepiej rozplanować dalsze wydatki i nie stresować się, że zabraknie Ci pieniędzy. Wyeliminujesz dzięki temu także konieczność zaciągania pożyczek.

5. Zarabiaj na sprzedaży przez internet

Nikt nie powiedział, że oszczędzanie pieniędzy musi być jednoznaczne z pomniejszaniem swoich potrzeb. Możesz to robić sprzedając. Sprawdź swoją szafę z ubraniami, na pewno kryje się tam część ciuchów, której nie nosisz od lat. Wystarczy wystawić ją na portalach internetowych jak OLX.pl czy Vinted.pl i zdobyć dodatkowy przychód. Nie muszą to być jedynie ciuchy, może już dawno porzuciłeś nadzieje nauczenia grania na starej gitarze? Zarób na niej sprzedając ją przez internet.
Długość tej listy zależy jedynie od Twojej kreatywności. Te rozwiązania pomogą Ci zwiększyć świadomość zarządzania budżetem i zainspirują Cię do myślenia jak oszczędzać pieniądze.

Dodaj komentarz