Bezpieczeństwo oraz zachowanie dobrego zdrowia pracowników powinno być niezwykle ważne dla pracodawców. Pozwala ono nie tylko właściwie wykonywać powierzone obowiązki, ale także pozwala pracownikom bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Badania okresowe w pracy są obowiązkowe oraz przeprowadza się je w miarę możliwości w godzinach pracy.
Czym są badania okresowe w pracy?
Badania okresowe pracowników przeprowadzane są w celu sprawdzenia, czy dana osoba jest gotowa do pracy.
Przyczyniają się one nie tylko do poprawy zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, ale również mają istotne znaczenie dla pracodawców. Są one przeprowadzone dla zapewnienia optymalnych warunków pracy, ale także minimalizują ryzyko wypadków związanych ze schorzeniami, z którymi zmagają się pracownicy.
Badania mają na celu monitorowanie stanu zdrowia pracowników w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych oraz wykrywanie ewentualnych zagrożeń dla ich zdrowia oraz bezpieczeństwa.
Pracownik podlega badaniom:
- wstępnym,
- okresowym,
- oraz kontrolnym.
Czy badania okresowe są obowiązkowe?
Wykonywanie badań okresowych jest niezwykle ważne, żeby minimalizować wypadki podczas pracy. Kodeks pracy wprost stanowi, że okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w czasie godzin pracy pracownika.
Przepisy BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy), nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia przeprowadzania regularnych badań okresowych dla swoich pracowników. To pracodawcy, nie pracownicy ponoszą koszt ich przeprowadzenia.
Czy badania okresowe są obowiązkowe? Badania okresowe w Polsce są obowiązkowe. Trzeba przeprowadzać je regularnie w wykwalifikowanych placówkach, które mają możliwość wystawiania odpowiedniego doświadczenia. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kierowanie swoich pracowników na badania profilaktyczne.
Brak aktualnego orzeczenia od lekarza czy brak zdolności do wykonywania pracy wiąże się z brakiem wynagrodzenia oraz może doprowadzić od zwolnienia. Pracodawcy powinni przestrzegać przepisów dotyczących badań okresowych, a obowiązkiem pracowników jest regularne poddawanie się badaniom. Pozwala to dbać o swoje bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Czy badania okresowe wykonuje się w czasie pracy?
Zgodnie z przepisami prawa badania okresowe, zwane również badaniami profilaktycznymi, są przeprowadzane regularnie w określonych odstępach czasu w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Dlatego nie stanowi to dodatkowego obciążenie czasowego dla pracowników oraz nie zabiera im to czasu wolnego, a nie nie stanowi dodatkowych zobowiązań.
Badania okresowe są w interesie pracowników (dbanie o własne zdrowie) oraz pracodawców (bezpieczeństwo w tworzonym miejscu pracy). Regularne wykonywanie badań okresowych pomaga we wczesnym wykrywaniu schorzeń, zapobieganiu zagrożeniom zdrowotnym, ochronie pracowników oraz zwiększaniu efektywności pracy.