Ból ucha – co oznacza i jak go pokonać?

Ból ucha – co oznacza i jak go pokonać?

Ból ucha to dość powszechna i bardzo uciążliwa dolegliwość. Symptomy bólowe, które dotykają tej części ciała, mogą być bardzo uporczywe i mieć rozmaite przyczyny, które zawsze należy zdiagnozować. Jakie są najczęściej spotykana źródła bólu ucha i jak można z nim skutecznie walczyć? Sposobów jest naprawdę wiele, od naturalnych aż po farmakologiczne. Kluczowe jest jednak precyzyjne rozpoznanie: skąd wziął się problem i z jakim schorzeniem jest związany?

Najważniejsze przyczyny bólu ucha – jak je rozpoznać?

Ostateczną diagnozę związaną z bólem może postawić lekarz – rodzinny lub laryngolog. Jednak wstępnych obserwacji z powodzeniem da się dokonać samodzielnie. Jedna z częstszych przyczyn jest całkiem prozaiczna – nadmiar woskowiny. Niekoniecznie musi on wynikać z zaniedbania higieny. Niektóre osoby mają genetyczne skłonności do zatykania i bólu ucha, a wynikać to może z wrodzonego wąskiego kanału słuchowego. Kolejne źródło bólu to uraz mechaniczny, który mógł powstać po wprowadzeniu do ucha ciała obcego, na przykład patyczka higienicznego. Dość częste są także stany zapalne w uszach, które również wiążą się z bólem i dyskomfortem. Zapalenie ucha jest częstym powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci, ale często też wynika z nadmiernego kontaktu z wodą i wilgocią.

Inne – mniej typowe – przyczyny dolegliwości bólowych to uraz ciśnieniowy, nowotwór, refluks, choroby zębów, niewydolność trąbki Eustachiusza czy zapalenie wyrostka sutkowatego. Narastające bądź przewlekłe dolegliwości powinny być jak najszybciej diagnozowane, co pozwala uniknąć komplikacji.

Polecamy:

Jak uniknąć bólu ucha? Profilaktyka i leczenie dolegliwości bólowych

W przypadku uszu ból potrafi być naprawdę silny i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na co dzień warto postępować tak, aby uniknąć silnych objawów i utrzymać narząd słuchu w dobrej kondycji.

Podstawowe zasady dbałości o uszy są następujące:

  • regularna, staranna i delikatna higiena
  • dokładne leczenie przeziębień i infekcji wirusowych
  • unikanie urazów mechanicznych i uszkodzeń
  • w przypadku zapalenia ucha niezwłoczna konsultacja z lekarzem
  • suszenie uszu po wyjściu z basenu lub innego zbiornika wodnego
  • stosowanie w wodzie specjalnych zatyczek
  • nienarażanie uszu na zimne powietrze i wiatr

Jeśli jednak ból ucha już się pojawi, szybko należy podjąć odpowiednie kroki i poddać się badaniu w gabinecie lekarskim. Doraźnie pomogą na przykład ciepłe kompresy lub środki przeciwbólowe bez recepty. W przypadku zatkania przewodu słuchowego woskowiną skuteczne będzie oczyszczenie uszu przez specjalistę, a stan zapalny powinien być leczony przy użyciu odpowiednich preparatów. Szybka diagnostyka i leczenie bólu ucha pozwalają bez problemu wrócić do zdrowia i uniknąć poważnych powikłań.

Dodaj komentarz