Czy drabiny ewakuacyjne zapewniają bezpieczeństwo?

Czy drabiny ewakuacyjne zapewniają bezpieczeństwo?

Drabina ewakuacyjna, choć kojarzona przez wszystkich, nie jest jednak na tyle rozpowszechniona, by każdy miał świadomość czy konieczne jest jej stosowanie. Niektóre jednostki mają obowiązek montowania takich drabin ze względu na przepisy BHP. Kiedy i czy warto zatem stosować takie zabezpieczenia?

Jak wygląda drabina ewakuacyjna

Drabina ewakuacyjna jest łatwo rozpoznawalna, gdyż w odróżnieniu od innych, podobnie wyglądających, ma swoje charakterystyczne cechy. Najczęściej posiada tak zwany kosz, który otacza stopnie. Ponieważ jest to jedna z dróg ewakuacji, prowadząca na dach budynku, posiada stopnie, które są antypoślizgowe. Co więcej, taki sprzęt często wyposaża się w dodatkowe balustrady, dzięki czemu z łatwością można się ich złapać w razie niebezpieczeństwa. Mocowane są w taki sposób, by dotykać krawędzie i podłoże. Na szczycie znajduje się czasami większy stopień — podest, ułatwiający przedostanie się w bezpieczne miejsce, bez konieczności robienia większych kroków. Kosz zazwyczaj umieszczany jest tak, aby wystawał ponad podłoże, by zmniejszyć ryzyko zachwiania się w końcowej fazie wchodzenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Głównym celem stosowania drabin ewakuacyjnych jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas drogi ewakuacji. W budynkach wysokopiennych, gdy liczba pięter jest duża, jednym z miejsc ewakuacji zwykle jest dach. Wiadome jest, że podczas realnego niebezpieczeństwa, jakim jest na przykład pożar, trudno zachować spokój, ponieważ każdy chce znaleźć się w bezpiecznym miejscu, jak najszybciej i jak najdalej od zagrożenia. Może wtedy pojawić się zmieszanie, utrudniające sprawną ewakuację. Droga na dach jest o tyle niebezpieczna, że grozi upadkowi z wysokości. Z tego powodu montuje się drabiny ewakuacyjne, które zapewniają bezpieczeństwo przemieszczania się, z racji posiadanego kosza ochronnego oraz balustrad, a także antypoślizgowych stopni.

Montowanie drabin ewakuacyjnych jest istotne, gdyż zmniejsza ryzyko nieszczęśliwych wypadków, związanych z upadkiem podczas przemieszczania się drogą ewakuacji na dach. Chcąc dbać o bezpieczeństwo pracowników oraz swoje, warto zamontować ten rodzaj drabin w budynku, w którym jednym z miejsc ewakuacji jest właśnie dach.

Dodaj komentarz