Czy inwestycja w stacje ładujące samochody elektryczne się opłaca?

Czy inwestycja w stacje ładujące samochody elektryczne się opłaca?

Coraz więcej Polaków decyduje się na przejście na samochody elektryczne. Powodem są rosnące ceny benzyny, nie bez znaczenia pozostaje także wpływ na środowisko. Inwestycja w stacje ładujące pojazdy elektryczne to więc ciekawy pomysł na biznes.

Czy wiele osób posiada samochody elektryczne?

Coraz więcej Europejczyków przesiada się na samochody na prąd. W tyle nie pozostają Polacy, choć nadal na polskich drogach samochodów elektrycznych nie jest tak dużo, jak na trasach europejskich. Jak wynika z najnowszych danych, obecnie w Polsce funkcjonuje około 13 tysięcy aut elektrycznych. Analizy wskazują też, że wielu Polaków nie decyduje się na zakup auta elektrycznego, ponieważ dostępność stacji ładowania tego typu pojazdów jest nadal zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. Czy więc taka inwestycja będzie opłacalna? Oczywiście, że tak.

Żeby znaleźć odpowiedniego producenta stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, warto poszukać go w na przykład w sieci. Stacja ładująca samochody elektryczne z oferty sigmapolska.pl będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli decydujesz się swój pierwszy biznes założyć w oparciu o ładowanie pojazdów elektrycznych. Samo założenie stacji pojazdów elektrycznych może wydawać się sporą inwestycją, ale w efekcie jest całkiem opłacalne.

Ile kosztuje inwestycja w stacje ładujące samochody elektryczne?

Jak wynika z danych Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL, na ten moment w Polsce funkcjonuje około 150 punktów stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Producentów jest wielu, lecz ceny są stosunkowo podobne. Koszt zakupu jednej ładowarki o umiarkowanym czasie ładowania to około 40 tysięcy złotych, natomiast szybka ładowarka pojazdów elektrycznych może kosztować od 80 do 120 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty instalacji, które mogą wynieść nawet od 20 do 70 tysięcy złotych.

Zakładając własną stację ładowania pojazdów elektrycznych musimy także wziąć pod uwagę ceny prądu, który będziemy kupować do dystrybutora – tutaj jednak możemy liczyć na ceny hurtowe. Sporo rzeczy można także odliczyć od podatku, warto także rozejrzeć się za dopłatami do budowy stacji ładowania pojazdów.

Ile można zarobić na stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Zanim zaczniesz liczyć zyski, warto dokładnie zaplanować, gdzie postawić stację ładowania samochodów elektrycznych i dopasować do miejsca między innymi prędkość ładowarki. Dobrym pomysłem jest ustawienie punku w okolicach autostrady, ponieważ po pierwsze ruch jest tam dużo większy niż na drogach krajowych i odbywa się non stop, po drugie osoby posiadające samochody elektryczne również częściej wybierają takie drogi. Tutaj jednak pomocne będzie zainstalowanie szybkiej ładowarki, z uwagi na to, iż niewielu kierowców będzie chciało czekać dłużej niż 30- 40 minut na doładowanie auta.

Mimo iż założenie stacji w okolicach autostrady może nie być najtańsze, zyski jednak są dość spore. O ile prąd zakupiony od dystrybutora kosztuje średnio 60 groszy za kW, o tyle już jego sprzedaż na stacji ładowania pojazdów może przebijać cenę nawet trzykrotnie.

Dodaj komentarz