Jak optymalnie dopasować opakowania kartonowe do rodzaju produktu?

Jak optymalnie dopasować opakowania kartonowe do rodzaju produktu?

Karton to podstawowy materiał służący do zabezpieczania przesyłek, pakowania zestawów prezentowych i gotowych dań na wynos. Opakowania z tektury znajdują zastosowanie również w domu: te mniejsze i estetyczne służą jako organizery, te duże są idealne do przechowywania rzeczy w garażu lub na strychu. Pudełka mogą być wykonane w wariancie ekonomicznym, jak i w wersji premium. Niekiedy ich zadaniem jest zabezpieczenie zawartości, a czasem są głównie ozdobą. Nic więc dziwnego, że trudno zdecydować się na konkretny ich typ.

Czego można wymagać od dobrego kartonu?

Opakowania kartonowe produkowane są w ogromniej liczbie wariantów, dlatego przez ich zakupem dobrze jest sprecyzować oczekiwania, którym karton musi podołać. Do najważniejszych parametrów, jakie bierze się pod uwagę, można zaliczyć:

  • wytrzymałość kartonu,
  • wielkość,
  • możliwość samodzielnej modyfikacji rozmiaru, poprzez właściwe zagięcie brzegów tektury,
  • estetyka wykonania, grafika, logo
  • specjalne przeznaczenie (np. kartony dopuszczone do kontaktu z żywnością),
  • cena.

Zwykle cena opakowań kartonowych jest adekwatna do ich jakości, tak więc pudła z tektury trójwarstwowej będą korzystniejsze cenowo niż te z pięciowarstwowej, jednak ich wytrzymałość znacznie się od siebie różni. Cienkie pudła nadają się raczej do pakowania niewielkich, lżejszych przedmiotów, podczas gdy te o wzmocnionych ściankach wytrzymają naprawdę wiele.

Pudełka fasonowe i kartony z pięciowarstwowej tektury

Pudełka fasonowe to jeden z najchętniej wybieranych typów opakowań. Dostępne są w wielu rozmiarach i co najważniejsze, są niesamowicie wytrzymałe. Rozłożone nie zajmują wiele miejsca, a ich przemyślana konstrukcja sprawia, że po złożeniu bardzo dobrze trzymają swoją formę. Podwójnie wzmocnione ścianki boczne zapobiegają zgniataniu, dlatego te opakowania kartonowe bez obaw stosuje się do wysyłki nie tylko książek, ale też elektroniki i porcelany. Podobne właściwości wykazują pudła z pięciowarstwowej tektury: nadają się do wielokrotnego użytku, a towar umieszczony w takich kartonach można spiętrzać i ustawiać na paletach. Grube ścianki, dodatkowo wzmocnione taśmą klejącą lub folią stretch, ochronią zawartość paczki przed zgnieceniem, rozerwaniem, jak i przed wilgocią. Mocne opakowania kartonowe z kilkuwarstwowej tektury przydadzą się też podczas przeprowadzki.

Czy wygląd kartonu ma znaczenie?

Przy wysyłkach tanich produktów codziennego użytku liczy się głównie to, aby rzeczy doszły w całości, a koszt dostawy był niski. Jednak kiedy klient kupuje produkty luksusowe, lub zamawia opakowania na prezent, ich jakość znacząco podwyższa lub obniża ocenę wartości produktów. Zarówno opakowania kartonowe w modny nadruk, jak i te w naturalnym kolorze, mają swoich zwolenników. Najważniejsze, by do celu dotarły czyste i w nienagannej formie. Dodatkową ozdobą może być kreatywne zabezpieczenie produktów z pomocą naturalnych wypełniaczy jak trociny, sizal i delikatnej bibułki.

1 Comment

Dodaj komentarz