Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Często rozmawiając o różnego rodzaju zobowiązaniach finansowych potocznie używamy po prostu słowa kredyt. W praktyce jednak niewiele ono mówi, ponieważ typów kredytów jest bardzo wiele, a do tego potrafią się one od siebie znacząco różnić. Warto znać dokładniej chociaż kilka z nich, aby w razie czego wiedzieć, po jaki produkt bankowy sięgnąć. W takim razie jakie są rodzaje kredytów bankowych, które bezwzględnie trzeba znać?

Najpopularniejszy kredyt, czyli kredyt gotówkowy

To właśnie z kredytem gotówkowym spotykamy się najczęściej i to on cieszy się największą popularnością. Dlaczego? Głównie z powodu tego, że pożyczoną kwotę można wydać na dowolny cel i bank nie będzie w żaden sposób w to ingerował ani nas z tego rozliczał.

Nie bez znaczenia jest fakt, że obecnie formalności związane z zaciągnięciem kredytu gotówkowego zostały ograniczone do minimum, a jego koszt z reguły także nie jest zbyt duży.

Zazwyczaj kredyty gotówkowe cechują się stosunkowo krótkim terminem spłaty, a także niewielkimi pożyczanymi w ten sposób kwotami. Nie oznacza to, że nie da się w ramach kredytu gotówkowego pożyczyć większej sumy. Jest to jak najbardziej możliwe, ale często już mniej opłacalne i bardziej problematyczne.

Kredyt hipoteczny – sposób na własne mieszkanie

Zakup mieszkania za gotówkę to w wielu przypadkach mało prawdopodobny scenariusz, dlatego też tak wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest on unikalny pod tym względem, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości, która finansowana jest kredytem.

Dzięki tam silnemu zabezpieczeniu bank jest w stanie zaoferować kredytobiorcom atrakcyjne oferty kredytów, dlatego też koszt kredytu hipotecznego może być dla nas całkiem atrakcyjny. Warto wspomnieć, że kredyt hipoteczny jest często najdłuższym zobowiązaniem finansowym, jakie dana osoba w życiu zaciągnie. Można go spłacać nawet przez 35 lat.

Kredyt konsolidacyjny ratunkiem dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno, o niższej racie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej polskich dłużników zaczyna się tym rozwiązaniem interesować.

Spłata wielu zadłużeń jednocześnie potrafi być dużym wyzwaniem, ale za pomocą kredytu konsolidacyjnego można ten problem rozwiązać. Jedynym problemem jest fakt, że niełatwo jest otrzymać go samodzielnie. Zazwyczaj nieoceniona w takich przypadkach okaże się pomoc dobrego pośrednika kredytowego, który poradzi sobie nawet w bardzo trudnej sytuacji.

Warto znać chociażby te trzy podstawowe rodzaje kredytów, ponieważ może się w życiu nieraz okazać, że będą one dla nas przydatne. Nawet jeśli obecnie nie planujemy zaciągania żadnego zobowiązania, w pewnym momencie może się to zmienić.

Dodaj komentarz