Zasady odnośnie holowania, których trzeba przestrzegać

Zasady odnośnie holowania, których trzeba przestrzegać

Bardzo wiele osób, nawet tych, które prawo jazdy mają już od wielu lat, popełnia mnóstwo elementarnych błędów podczas holowania. Jest to o tyle problematyczne, że stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu, do tego grozi mandatem, a w niektórych przypadkach nawet utratą prawa jazdy. Zdecydowanie warto więc znać i przestrzegać zapisów Kodeksu Drogowego odnoszących się właśnie do holowania. Ponadto jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności jako kierowca i nie mamy w tym doświadczenia, być może lepszym pomysłem będzie laweta Słubice niż samodzielne holowanie.

Odpowiedzialność za popełnione błędy

Na początek warto zaznaczyć, że począwszy od spraw błahych jak nieodpowiednie oznaczenie linki holowniczej, po spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym – za to wszystko odpowiada wyłącznie osoba, która kieruje pojazdem holującym. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych ograniczeń odnośnie kierowcy pojazdu holowanego – osoba ta musi bezwzględnie również posiadać prawo jazdy.

Kiedy można holować?

Wydawać by się mogło oczywiste, że jeśli pojazd jest całkowicie niesprawny, laweta Słubice to jedyne wyjście. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie musi być w pojeździe sprawne, aby móc go legalnie holować. Mianowicie wciąż dobrze funkcjonować musi układ kierowniczy, a także hamulcowy. Nie obejdzie się także bez sprawnych świateł.

Gdzie nie można holować?

Z tego powinni w teorii zdawać sobie sprawę wszyscy, a w praktyce jednak niekoniecznie. Dobrze jest więc podkreślić, że absolutnie zakazane jest holowanie na autostradzie. Jeśli zdarzy nam się tam wypadek, pomóc nam może jedynie profesjonalna laweta 24h Słubice, a nie linka holownicza. Ponadto ona również nie może holować pojazdu przez cały czas autostradą – jest zobligowana do opuszczenia jej najbliższym zjazdem.

Poprawne zachowanie podczas holowania

laweta SłubicePrzede wszystkim musimy wiedzieć, że pojazd holowany musi być prawidłowo oznaczony przy pomocy trójkąta ostrzegawczego zamontowanego z tyłu po lewej stronie na zewnątrz samochodu. Ponadto linka holownicza musi być oznakowana czerwono białymi pasami albo czerwoną lub żółtą chorągiewką. Wielu osobom wydaje się, że w samochodzie holującym powinny być włączone światła awaryjne, ale nie jest to prawda – powinny być to światła mijania. Jeśli zaś chodzi o ograniczenie prędkości podczas holowania, jest to 30km/h w obszarze zabudowanym i 60km/h poza nim.

Holować (niemal) każdy może, ale żeby zrobić to bezpiecznie, musimy przestrzegać powyższych zasad. Jeśli nie czujemy, że poradzimy sobie z tą czynnością, lepszym wyjściem będzie pomoc drogowa 24h Słubice.

Laweta Słubice telefon znajdziesz na naszej stronie internetowej https://www.laweta-slubice.com.pl/.

Dodaj komentarz