Jak działa technologia blockchain? Zobacz, jak działa bitcoin 

Jak działa technologia blockchain? Zobacz, jak działa bitcoin 

Choć kryptowaluty nie są nowym zjawiskiem, to dla wielu osób dalej bardzo tajemniczym. Jak działają? Czy są bezpieczne? To tylko jedne z pytań, na które warto poznać odpowiedź, zanim zaczniesz przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty. Nie musisz być ekspertem, żeby zacząć w nie inwestować – wystarczy poznać podstawy. Jak więc działają kryptowaluty i skąd bierze się ich popularność? 

Czym są kryptowaluty? 

Kryptowaluty to wirtualne pieniądze. Nie mają one formy fizycznej, występują tylko w wersji cyfrowej. Posiadają jednak realną wartość. System działania kryptowalut opiera się na technice szyfrowania danych, czyli kryptografii. Służy ona do weryfikacji transakcji oraz tworzenia nowych jednostek, które nazywamy monetami. Kryptowaluty są zdecentralizowane. Oznacza to, że nie podlegają kontroli rządu, ani banków centralnych. Transakcje z ich udziałem odbywają się bezpośrednio pomiędzy kupującym a sprzedającym.

Pierwsza kryptowaluta, oparta na technologii blockchain powstała w 2009 roku. Mowa oczywiście o dziś bardzo popularnym bitcoinie. Dziś mamy więcej kryptowalut istniejących w obiegu. Większość z nich działa jednak na podobnych zasadach. Kryptowaluty są przedmiotem obrotu na zdecentralizowanych giełdach i mogą być wykorzystywane do zakupu towarów, lub usług.

Jak działa technologia blockchain? Poznaj zasady działania kryptowalut

Większość kryptowalut jest opartych na technologii blockchain. Jest to cyfrowa księga, która rejestruje wszystkie transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut. Co ważne, każdy blok w łańcuchu jest powiązany z poprzednimi blokami. Tym sposobem tworzą odporny na manipulację zapis wszystkich transakcji. Kryptowalut nie da się więc podrobić. Dzięki temu są bezpieczne. Co istotne, transakcje z wykorzystaniem kryptowalut są legalne. 

Choć transakcje kryptowalutami mają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, to inwestowanie w nie nie jest pozbawione ryzyka. Wartość wirtualnych monet jest zmienna. Nie są przy tym regulowane przez żaden organ centralny. W efekcie jednego dnia bitcoin może mieć bardzo wysoką wartość, a drugiego niską. Z tego względu kryptowaluty rzadko są wykorzystywane do codziennych transakcji. Choć w teorii możemy płacić nimi za różne przedmioty lub usługi. W większości przypadków kryptowaluty wykorzystuje się do inwestowania. Możesz założyć internetowy portfel na giełdzie kryptowalutowej i stać się posiadaczem jednej z nich. To najprostszy sposób na rozpoczęcie przygody z kryptowalutami. 

Dodaj komentarz