5 wymówek, które uniemożliwiają nam założenie firmy

5 wymówek, które uniemożliwiają nam założenie firmy

Co powstrzymuje nas przed założeniem własnej firmy? Każdy ma dla siebie wymówkę. Jednakże warto zapoznać się z najczęściej pojawiającymi się problemami, które ludzie zazwyczaj z powodu własnego lenistwa stawiają jako pierwsze przeszkody na drodze do realizacji ich marzeń o własnym biznesie.

Wymówka Pierwsza: Nie mam pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej

W tym przypadku można zacytować tylko fragment „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta :
Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – zaśmiał się głośno.
– To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można.

Każdy biznes można rozpocząć przy pomocy niewielkiej kwoty gotówki, która nie jest trudna do zdobycia. Pamiętaj jednak, że w pojedynkę nie uda Ci się zbudować wielkiej fabryki. Rozmawiaj z ludźmi o Twoich pomysłach i ideach. Możliwe, że ktoś pomoże Ci w realizacji twoich planów i uzna, że Twój pomysł wart jest wsparcia zarówno pod względem merytorycznym jak i finansowym.
Pomyśl więc najpierw o prostych pomysłach na biznes – nie myśląc o pieniądzach. Następnie zaraź innych swoją wiarą w te pomysły. Wtedy przyjdą do Ciebie pieniądze.

Wymówka Druga: Nie mam czasu, a większość życia spędzam w pracy, na etacie.

To nie jest problem. Każdy ma wolny czas. Pytanie brzmi, czy musisz poświęcać swój czas na nie istotne sprawy, które zaburzają Twój rytm dnia. Skup się na celu i dąż do jego realizacji. Wypad z kolegami na piwo, nie dzisiaj, opracowuję biznesplan. Wizyta u teściowej, nie dzisiaj mam spotkanie w kancelarii prawniczej w kwestii założenia działalności gospodarczej. Tak to działa. Twoja wizja powinna wyprzedzać Twoje działania i dostosowywać harmonogram całego tygodnia do realizacji Twojego ostatecznego celu – rozpoczęcia działalności gospodarczej w branży, w której czujesz się jak ryba w wodzie.

Wymówka Trzecia: Własny biznes jest trudny i przerażający.

Każdy przedsiębiorca boi się prowadzić działalność gospodarczą. Ale jako dziecko też bałeś się iść do szkoły, wsiąść na rower, popływać w stawie, pojechać samotnie do obcego miasta lub na dłuższą wycieczkę z klasą, itd. I zrobiłeś to wszystko. Przezwyciężyłeś strach. Pomyśl więc, że własna firma to kolejna ekscytująca przygoda i nie może zabraknąć na niej również Ciebie.

Podsycaj swoje lęki, aby stymulować siłę woli i znowu poczuć ten zastrzyk adrenaliny. Pamiętaj, że im bardziej będziesz przerażony, tym więcej przyjemności dostaniesz, gdy pokonasz swoje wszystkie lęki i obawy. A przyjemność z wygrywania jest ważnym motorem życia.

Wymówka Czwarta: Nie znam nikogo, nie mam odpowiednich kontaktów.

W dzisiejszych czasach to zabawna wymówka. Za pomocą firmowych stron internetowych, a także Facebooka, Twittera i innych portali społecznościowych można nawiązać kontakt z niemal każdą ważną dla biznesu osobą fizyczną lub prawną.
Wszyscy ludzie i firmy są teraz zaskakująco dostępni. To jeden z sekretów sukcesu wielu z nich. Jeśli ci nie odpowiedzą i nic dla ciebie nie zrobią, oznacza to, że nie wiedzą jeszcze o twoich pomysłach. Zadaj sobie pytanie, dlaczego?

Zacznij od zbudowania fundamentu, który przekona każdego. Pamiętaj, że wpływowi ludzie są oblegani, często otrzymują setki mejli w ciągu dnia. Jednakże, nie ustawaj w wysiłkach by porozmawiać z kimś kto już odniósł sukces. Tysiące milionerów przyznało, że na początku odważyli się porozmawiać z kimś ważnym na temat ich pomysłu i byli zaskoczeni, że otrzymali odpowiedź.

Wymówka Piąta: Miałem pomysł, ale jest już za późno. Ktoś inny go wdrożył i czerpie z niego korzyści.

Pamiętasz kto opatentował dwa najbardziej znane przyciski w social mediach – share i like? Nie, ale na pewno nie był to Mark Zuckerberg. Mark Zuckerberg nie był też wynalazcą social mediów. Ale to on uczynił z nich światowy fenomen. A także najwięcej zarobił ze wszystkich osób, które postanowiły działać w tej branży.

Nigdy nie jest za późno, aby być gotowym na dopracowanie tego, co pionierski innowator opatentował lub wprowadził na rynek w sposób, który nie zainteresował zbyt dużej grupy ludzi. Może było za wcześnie, a może brakowało mu wizji rozwoju całego biznesu. Pomysły mogą być obok Ciebie, ale to wyłącznie od Ciebie zależy jak je wykorzystasz – ulepszysz lub wdrożysz na rynek w atrakcyjny dla odbiorcy sposób.

Dodaj komentarz