Jakie są koszty usług księgowych?

Jakie są koszty usług księgowych?

Usługi księgowe to jeden z częściej ponoszonych kosztów przez przedsiębiorców. W związku z czym wiele osób poszukuje informacji na temat wysokości kosztów usług księgowych. Jak duże nakłady ponoszą przedsiębiorcy w Polsce na obsługę rachunkowości? Sprawdźmy.

Należy zacząć od tego, że koszt obsługi księgowej występuje w większości przedsiębiorstw (poza tymi w których przedsiębiorca zarządza rachunkowością samodzielnie – taka sytuacja z reguły zdarza się w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, chociaż nawet i w tym przypadku jest raczej rzadkością).

Co wpływa na cenę usług biura rachunkowego?

To co ma decydujący wpływ na koszt to ilość generowanych dokumentów kosztowych i sprzedażowych oraz rodzaj prowadzonej dokumentacji (np. ryczałt, księga przychodów i rozchodów lub pełna księgowość). Poza tym, na koszt często wpływają usługi dodatkowe takie jak wsparcie prawne lub obsługa kadrowo-płacowa). Na pewno nie bez znaczenia pozostają kwalifikacje i doświadczenie konkretnego biura rachunkowego. Naturalnie możemy się spodziewać, że kompetentne biura rachunkowe z niezłą renomą są droższe od przeciętnej księgowej. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ubezpieczenie. Od 2004 roku każde biuro rachunkowe jest zobowiązane do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilno-prawnej.

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę usług księgowych to renoma, doświadczenie oraz rodzaj prowadzonej dokumentacji. Jak się okazuje jest jeszcze jeden czynnik, który można uznać za istotny – lokalizacja biura księgowego. Biura działające w większych miastach z reguły oferują wyższe stawki za swoje usługi.

Ceny usług księgowych

Jak zatem wyglądają ceny usługi księgowe Warszawa? Okazuje się, że w Internecie da się znaleźć sporo informacji o ofertach poszczególnych biur. W przypadku Książki Przychodów i Rozchodów kluczowe znaczenie ma ilość księgowanych dokumentów. W przypadku małej ilości (od 1 do 10) ceny rozpoczynają się od 200zł. Każde kolejne 10 dokumentów to około 100zł wyższa cena. Oczywiście przy dużej liczbie dokumentów większość biur oferuje negocjacje ceny. Renomowane biura z reguły oferują prowadzenie ksiąg handlowych lub księgi przychodów i rozchodów w kwocie około 500zł.

W praktyce może się okazać, że prowadzenie ksiąg to nie wszystko czego oczekuje przedsiębiorca od kompleksowej usługi rachunkowo-księgowej. W związku z czym biura oferują szereg usług dodatkowych. Najpopularniejszym przykładem jest obsługa pracownika w zakresie płac. Poza tym wśród usług dodatkowych znajdziemy korektę deklaracji VAT, CIT, przygotowanie NIP8, zmiany w KRS, sporządzenie zeznania rocznego za pracownika. Poza tym, usługi dodatkowe to także szeroko pojęte wsparcie prawno-podatkowe. Niektóre biura rachunkowe oferują takowe drobne wsparcie bez większych opłat, inne natomiast oferują rozliczanie godzinowe.

Częstą usługą jest wsparcie w otworzeniu firmy (zarówno w postaci spółki jak i jednoosobowej działalności gospodarczej). Tutaj też ceny różnią się dosyć mocno w zależności od polityki cenowej określonego biura.

Dodaj komentarz