Kombinezony BHP w pigułce

Kombinezony BHP w pigułce

Kombinezony okazały się niezastąpione podczas pandemii – odziane na biało służby pobierały wymazy do badań, przyjmowały w przychodniach i szpitalach, podróżowały w karetkach. Dopóki nieznana była realna skala zagrożenia, dopóki nie było wiadomo z czym tak naprawdę mamy do czynienia, konieczną maksymalną ochronę zdrowia i życia gwarantowała odzież ochronna. Najlepiej sprawdzały się kombinezony, które osłaniały ciało z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp.

Zalety kombinezonów

Kombinezony to część garderoby, którą można łatwo założyć i szybko zdjąć. Współczesny skafander wykonany jest z materiałów wysokiej jakości o bardzo dobrych parametrach technicznych, dzięki którym jest trwały (wielokrotnego użytku), lekki, ma niewielką objętość,  stanowi doskonałą warstwę ochronną. Kombinezony bhp nie ograniczają ruchów.

Gdzie najlepiej sprawdzają się kombinezony?

Ze względu na długą listę zalet, zapotrzebowanie na kombinezon zgłaszają praktycznie wszystkie branże, dlatego powstały różnego rodzaju fartuchy np. robocze, pełniące funkcję osłaniającą przed pyłami, zabrudzeniami itp., ochronne, spełniające wymagania normy PN EN 14126 i chroniące m.in. przed czynnikami biologicznymi (wirusy, bakterie patogenne), ochronne do zadań specjalnych tj. chroniące przed działaniem związków chemicznych np. kwasów, kwasoodporne, chroniące przed działaniem wysokiej temperatury czy porażeniem prądem. Odzianych od stóp do głów pracowników możemy zobaczyć m.in. w laboratoriach, w malarniach, w sortowniach odpadów.

Jak wybrać dobry kombinezon?

Kombinezon bhp, który zagwarantuje ochronę zdrowia i życia, powinien spełniać wszystkie normy i wymagania obowiązujące na danym stanowisko pracy. Po drugie, warto zwrócić uwagę na producenta materiał i jakość wykonania odzieży. Niezależnie od tego, czy skafander jest jednorazowego czy wielokrotnego użytku, musi być starannie wykonany – w końcu jego zadaniem jest osłona. Bariera powinna być szczelna, posiadać wzmocnione szwy i właściwe zabezpieczenie wszystkich otworów. Konieczność maksymalnej ochrony oznacza czasem wielogodzinne noszenie tego rodzaju odzieży i zmniejszony komfort cieplny – warto wybrać model najlepiej odpowiadający potrzebom.

Jednoczęściowe ubranie początkowo służyło jako kreacja filmowa, potem służyło lotnikom, a kiedy rozpętała się pierwsza wojenna zawierucha o zasięgu światowym, kombinezon okazał się niezwykle praktyczny i sięgnęli po niego wszyscy. I tak kombinezon służy nam już prawie od stu lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Dodaj komentarz