Z pewnością kierunek, jakim jest teologia, nie jest w naszym kraju zbyt popularny, choć corocznie decyduje się na niego setki studentów. Wielu z nas wydaje się, że teolodzy to tylko i wyłącznie przyszli duchowni, ale nie jest to do końca prawda. Warto zaznaczyć, że na teologię idą nie tylko ci, którzy mają zamiar w przyszłości zostać księżmi, ale też tacy, którzy widzą dla siebie zupełnie inną przyszłość. Gdzie zatem mogą pracować teolodzy i jak nimi zostać?
Katecheta, dziennikarz, a nawet urzędnik administracji
Najczęściej teolodzy zostają katechetami, co oczywiście w wielkim stopniu dziwić nie może. W szkołach religia jest dziś na porządku dziennym, a teologów brakuje. Dlatego też dyrektorzy placówek dydaktycznych często stawiają na samych duchownych.
Jeśli teolog ma odrobię szczęścia może pracować także w ośrodkach opieki społecznej, w charakterze wychowawców lub kuratorów społecznych. O to jest jednak dość trudno.
W dalszym ciągu teologia bardzo często łączona jest także przez studentów z dziennikarstwem i jak się okazuje, jest to dobre rozwiązanie, gdyż wielu z nich znajduje zatrudnienie w mediach, jako dziennikarze, czy też eksperci. To jednak wiąże się też z podwójnym kosztem studiów, na co także trzeba zwrócić uwagę.
Na koniec wspomnijmy o administracji i to nie tylko administracji kurii, ale także tej państwowej. W tym miejscu wiele jednak zależy od samej władzy. Jeżeli w Polsce rządzi prawica, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych wyborach to właśnie ona będzie górą, teolodzy bardzo chętnie zatrudniani są w administracji publicznej. Wielu może wydać się to dziwne, a nawet absurdalne, ale trzeba mieć świadomość tego, że teolodzy zgłębiają nie tylko historię Kościoła czy Biblię, ale też psychologię, socjologię, etykę, antropologię kultury czy filozofię.
Jak zostać teologiem?
Jeśli chcesz zostać teologiem, musisz ukończyć studia na tym kierunku, a więc w pierwszej kolejności wybrać szkołę, która nam to umożliwia. Nauka trwa tu kilka lat w zależności od placówki, a kończy się obroną pracy. Od razu dodajmy, że pisanie prac z teologii nie jest proste i każdy, nawet najbardziej biegły student może mieć z tym problem. Dlatego też warto wybrać dobrego mentora, który poprowadzi swoich studentów do obrony pracy niczym pasterz swoje owieczki. Takie małe porównanie teologiczne z naszej strony na koniec.