Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że założenie salonu kosmetycznego nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Nie trzeba bowiem spełniać konkretnych warunków. Bardzo trudno jest jednak zdobyć zaufanie osobom, które nie ukończyły odpowiednich kursów.
Wstępne wymagania dotyczące prowadzenia zakładu kosmetycznego
Jak wiadomo jest to zawód usługowy. Oczywiście kosmetyczka może być mobilna. Dzięki temu będzie miała możliwość przeprowadzania zabiegów w domach klientów. Może również podjąć decyzję o założeniu własnego zakładu kosmetycznego. Należy mieć świadomość, że każdy zakład musi spełniać pewne wymogi. Mogą bowiem znajdować się w nim bardzo specjalistyczne sprzęty do wykonywania określonych zabiegów. Omawiany zawód nie jest regulowany.
Jakie są dopuszczalne formy prowadzenia zakładu kosmetycznego?
Warto wiedzieć, że przedsiębiorca otwierający działalność gospodarczą ma możliwość wybrania dowolnej formy prowadzenia firmy. Nie może prowadzić tylko spółki partnerskiej. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowana większość pań decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. W momencie, gdy firma będzie miała większe obroty, zalecane jest wzięcie pod uwagę spółki kapitałowej lub osobowej.
Najlepsza forma opodatkowania dla zakładu kosmetycznego
Wybór formy opodatkowania jest uzależniony od bardzo dużej liczby czynników. Należy wśród nich wymienić liczbę osób zatrudnionych, a także planowane przychody i wydatki. Warto wiedzieć, że formę opodatkowania wskazuje się w trakcie wypełniania druku CEIDG. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre urzędy skarbowe będą wymagały od przedsiębiorców złożenia dodatkowych oświadczeń dotyczących wybranej formy opodatkowania. Oświadczenie musi być skierowane do naczelnika urzędu skarbowego. Nie można zapomnieć, aby złożyć je najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności.
Warto założyć zakład kosmetyczny z VAT czy bez VAT?
Osobom planującym założenie zakładu kosmetycznego rekomendowane jest zwolnienie z VAT. Należy mieć świadomość, że kosmetycznie przeważnie świadczą usługi na rzecz podmiotów, które nie są podatnikami VAT. Należy pamiętać, że limit obrotów wynosi 200 tysięcy złotych rocznie. Podatnik może być zwolniony z VAT tylko do wspomnianej kwoty.
Obowiązek stosowania kas fiskalnych online
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z początkiem stycznia 2021 roku wszystkie salony, które świadczą usługi kosmetyczne muszą korzystać z obowiązkowych kas fiskalnych online. Wspomniane urządzenia muszą mieć możliwość przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej.