Bezpieczne inwestowanie — jak pomnażać pieniądze bez ryzyka?

Bezpieczne inwestowanie — jak pomnażać pieniądze bez ryzyka?

Bezpieczne inwestowanie to bardzo chętnie poruszany temat. Wiele osób chciałoby pomnożyć swoje oszczędności bez zbędnego ryzyka przy pełnej ochronie kapitału. Istnieje kilka sposobów, które z pewnością przypadną takim osobom do gustu. Jak zatem bezpiecznie inwestować pieniądze? Na co zwracać uwagę? Jakie istnieją sposoby na bezpieczne inwestowanie? Odpowiedzi, przydatne porady oraz wskazówki prezentujemy poniżej.

Lokata bankowa

Pierwszą opcją bezpiecznego inwestowania są lokaty bankowe. Dzięki nim możemy w pełni bezpieczny sposób pomnożyć nasze środki. Lokaty bankowe są gwarantowane przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny do sumy 100 000 euro, czyli prawie blisko pół miliona złotych. W razie upadku banku suma do tej kwoty jest nam zwracana. Lokaty bankowe posiadają oprocentowanie o od ok. 2% do 5%. Inwestowanie w ten sposób wymaga od nas jedynie wyszukania atrakcyjnej oferty na rynku oraz zdeponowania środków. Lokaty dostępne są zarówno na kilka miesięcy, jak i na kilka lat. Wiele banków oferuje atrakcyjne oprocentowanie takich lokat np. dla nowych klientów. Warto zatem wybrać odpowiednią promocję, aby skorzystać z ponadprzeciętnych zysków.

Obligacje państwowe

Ciekawą alternatywą dla lokat bankowych są obligacje państwowe. Są to papiery dłużne państwa polskiego. Inwestując swoje środki, w ten sposób pożyczamy pieniądze państwu polskiemu. Obligacje są emitowane raz do roku przez państwo i kupić je może każda osoba. Dostępne są również warianty — od kilkumiesięcznych nawet po kilkunastoletnich obligacje. Na koniec obligacji pieniądze są nam zwracane wraz z oprocentowaniem. Na obligacjach możemy zarobić kilka procent i są one w pełni bezpieczne, gdyż gwarantuje je państwo.

Bankowe produkty strukturyzowane

Jedną z ciekawszych opcji bezpiecznych inwestycji, która pozwala na zarobienie nieco większej ilości pieniędzy, są bankowe produkty strukturyzowane. Są one połączeniem bezpiecznej lokaty z inwestycjami ryzykownymi. Część naszych środków wypracowuje bezpieczny zysk, a część pracuje np. w funduszach inwestycyjnych. Funduszami zarządzają eksperci banków, a pieniądze klientów w ramach funduszu inwestują np. w indeksy największych marek samochodowych czy obiecujących firm. Takie produkty umożliwiają zarobienie nawet 8% czy 10% w skali roku, jeśli fundusz się powiedzie. W przypadku gdy fundusz okaże się “klapą” odzyskamy jedynie sam kapitał, bez zysków. To opcja dla osób, które chcą zaryzykować i zarobić nieco więcej, ale cechą jedynie zaryzykować ewentualnymi zyskami. Przed podjęciem decyzji trzeba porozumieć się z doradcą bankowym i upewnić czy rzeczywiście nasz kapitał podstawowy jest bezpieczny.

1 Comment

Dodaj komentarz