Rynek leków w Polsce

Rynek leków w Polsce

Prognozuje się, że już niedługo Polacy mogą stanąć na podium. Niestety w dziedzinie niezbyt chlubnej, bo dotyczącej ilości spożywanych rocznie leków. Okazuje się, że przyjmujemy nawet 2 miliardy tabletek przeciwbólowych każdego roku. Tylko 8% z nich jest przepisywanych przez lekarzy.

Nie ma wątpliwości, że Polacy zażywają stanowczo za dużo leków. Mowa tu głównie o tych, których działanie ma zwalczać ból. Środki tego rodzaju dostępne są najczęściej bez recepty, nabywane mogą być nie tylko w aptekach, ale również sklepach ogólnospożywczych, kioskach czy na stacjach benzynowych. Warto też podkreślić, że zażywamy środki przeciwbólowe od razu, kiedy tylko ból się pojawia i nie jest jeszcze o dużym nasileniu. Zdarza się również, że tabletki bierzemy profilaktycznie, zanim jeszcze wystąpi.

Cieszą się z tego firmy farmaceutyczne i należy podkreślić, że przemysł farmaceutyczny przeżywa w naszym kraju wzmożony rozwój. Co ciekawe, ogromna część produkowanych w Polsce leków trafia na rynki zagraniczne. Dzięki temu przedsiębiorstwa cieszą się nie tylko dużą renomą, ale i większymi zyskami.

Dlaczego polskie firmy z branży produkcji leków docenia się na rynkach w całej Europie?

Okazuje się, że produkcja takich wyrobów nie tylko spełnia podstawowe wymogi i standardy, ale cechuje się również najwyższą jakością. Polscy przedsiębiorcy stawiają na szeroki rozwój, a przede wszystkim innowacyjną automatyzację procesów produkcyjnych. Wykorzystują bardzo często nie tylko standardowe urządzenia, które stosowane są w tradycyjnych fabrykach, ale również te według autorskich projektów, zgodnie z indywidualnymi parametrami.

Warto również dodać, że wiele przedsiębiorstw farmaceutycznych skupia się nie tylko na rozwoju hal produkcyjnych, ale także etapów badań laboratoryjnych. Dzisiaj większość z nich jest w stanie samodzielnie realizować badania i testy kliniczne bez potrzeby współpracy z profesjonalnymi laboratoriami. W tym celu zaopatrują się w niezbędny sprzęt, taki jak liofilizator, ale też wyszkoloną kadrę, która jest w stanie takie badania przeprowadzić z sukcesem.

Prognozy na przyszłość

Eksperci nie wróżą tej branży kryzysu w najbliższych latach. Wręcz przeciwnie, bo przecież już od co najmniej kilku lat zauważa się prężny rozwój tego rynku. Wiadomo tez na pewno, że popularność zażywania leków nie zmaleje, bo co roku odnotowuje się większą liczbę stosowanych przez Polaków środków i to nie tylko tych przeciwbólowych.

Należy też wskazać, że przedsiębiorstwa farmaceutyczne stawiają na rozwój na rynku międzynarodowym, a zagraniczni odbiorcy są nastawieni w kwestii ich propozycji jak najbardziej pozytywnie. Niższe koszty produkcji, wysoka jakość, korzystanie z najnowocześniejszych technologii w procesie powstawania leków i zachowania standardów bezpieczeństwa, to tylko niektóre czynniki, które sprawią, że w kolejnych latach firmy produkujące środki medyczne będą odnotowywać coraz większe dochody.

Dodaj komentarz