Biznesowe negocjacje – o czym warto pamiętać?

Biznesowe negocjacje – o czym warto pamiętać?

W negocjacjach biznesowych warto pamiętać o naczelnej zasadzie nie kierowania się emocjami. Przede wszystkim wszystkie ruchy jakie wykonujemy w negocjacjach biznesowych powinny być przemyślanymi krokami i częścią przeanalizowanej wcześniej strategii negocjacyjnej.

Jakie są inne zasady pomagające wygrać negocjacje biznesowe?

To przede wszystkim nie zakładanie, że ktoś jest wygrany, a ktoś przegrany. Powinno nam zależeć na znalezieniu optymalnego rozwiązania, które zadowoliłyby obie strony. O tej zasadzie szerzej napisał Donald Trump w swojej książce o sukcesie. Aby, negocjacje były udane musisz wiedzieć od samego początku jaki masz cel, co chcesz osiągnąć – wynegocjować? Musisz też postawiać tak zwany “margines bezpieczeństwa” wszystkiego z góry nie jesteśmy w stanie ustalić, dlatego większość negocjacji to improwizacja i tu przydadzą się takie umiejętności jak aktorstwo, cecha charyzmy czy asertywność. Nie możemy przystawać na pierwszą propozycję, często najlepszym sposobem negocjacyjnym jest tzw. “gra na czas’ czy inaczej “gra na zwłokę” lub metoda długich ruchów. Najważniejsze, aby osoba z którą negocjujemy w biznesie nie znała naszego celu, to jest nasz as w rękawie, to że to jaką stawkę czy coś innego chcemy – wiemy tylko my. Jeśli coś sprzedajmy, możemy mówić o tym, że ma ten ktoś konkurencję, że jest inny kupiec, ale nigdy nie podawać jego propozycji. Im mniej mówimy tym lepiej, im mniej wie przeciwnik tym lepiej. Dlatego warto słuchać, co ma nam do zaoferowania ta konkretna firma/osoba.

Negocjacji nie da się nauczyć, można ewentualnie nabrać w nich doświadczenia

Jednak większość negocjacji polega na byciu bardzo elastycznym, a jednocześnie mającym głęboko rozwinięty zmysł intuicji. Negocjacje biznesowe są o tyle trudne, że należy unikać na przykład skupiania się na problemach, w negocjacjach biznesowych należy szukać przede wszystkim rozwiązań. Nie jest to łatwe zadanie dla żadnego z negocjujących. Nigdy nie powinniśmy dać się sprowokować, czy wytrącić z równowagi, ważne abyśmy pokazali reprezentujący nas wysoki poziom negocjacyjny i znaleźli najlepsze rozwiązanie dla obu stron. Niekiedy gdy negocjacje zmierzają w złym kierunku, należy je łagodnie, acz stanowczo przerwać. Jak wiadomo nie z wszystkim ludźmi jesteśmy w stanie znaleźć porozumienie, a tym bardziej dobić targu. Nie warto czasami tracić czasu na oferty, które nas w żaden sposób nie przekonują. Nie idźmy na ustępstwa, szukajmy zadawalających rozwiązań, tak by z negocjacji wychodzić w pełni zadowolonym!

Dodaj komentarz