Co warto wiedzieć o szkoleniach BHP?

Każdy nowy pracownik, zanim zostanie dopuszczony do wykonywania swoich zadań, musi przejść odpowiednie szkolenie z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dzięki tym przepisom każdy może wykonywać swoją pracę w bezpieczny i zdrowy sposób, który nikomu niepotrzebnie nie zagraża.

Szkolenie BHP – niezbędne do zachowania bezpieczeństwa

Przepisy BHP to zbiór zasad, które w szczegółach dotyczą nie tylko wykonywania różnych czynności, ale też warunków na stanowisku pracy, utrzymania czystości, pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. Kluczowe jest realizowanie wszystkich zawartych w nich zaleceń, gdyż wpływa to na bezpośrednie bezpieczeństwo w trakcie pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zapewnić odpowiedni sprzęt czy odzież ochronną, ale też organizować regularnie szkolenia dotyczące tego, jak przestrzegać zasad BHP. Ma to wpływ zarówno na wydajność pracowników, jak i na ich bezpieczeństwo. Każdy pracodawca musi sobie to wziąć do serca.

Ile trwają szkolenia z zakresu BHP?

Szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy mogą być organizowane w różnych trybach. W przypadku prac, które są mało wymagające i nie stwarzają zagrożenia, na przykład w biurze, szkolenie może trwać godzinę lub dwie. W jego trakcie omówione zostaną podstawowe zagrożenia, a także sposoby udzielania pierwszej pomocy, lokalizacja dróg ewakuacyjnych czy przyrządów gaśniczych. Istotne jest nie tylko uświadomienie pracowników w zakresie ich praw i obowiązków, ale też wdrożenie ich w procedury. W przypadku bardziej skomplikowanych lub niebezpiecznych prac szkolenie może trwać znacznie dłużej.

Co wpływa na czas szkolenia BHP?

• Poziom zagrożeń podczas pracy
  • Specyfika miejsca pracy
  • Stanowisko pracownika
  • Zakres obowiązków oraz odpowiedzialności pracownika

Osoby, które wykonują swoją pracę w trudnych lub szkodliwych warunkach muszą przejść bardziej szczegółowe szkolenie z zakresu BHP. Każdy pracodawca musi mieć świadomość, ile trwa szkolenie BHP. Podczas kursu pracownik powinien być skupiony, gdyż nabyta wiedza może poprawić nie tylko jego bezpieczeństwo, ale też zwiększyć ochronę innych pracowników. Wiele firm organizuje szkolenia BHP w czasie pracy. W przypadku dużych zakładów pracownik odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów BHP oraz wdrażanie szkoleń jest zatrudniony na stałe, co znacznie ułatwia organizację niezbędnych szkoleń. Obowiązkiem pracodawcy w kwestii BHP jest dostarczyć odpowiednie ubrania i środki ochrony, ale to pracownik podczas szkolenia musi zdobyć praktyczne umiejętności związane z posługiwaniem się nimi. Dopiero to przełoży się na odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy.