Czy wysyłać email z podziękowaniem po rozmowie kwalifikacyjnej? Praktyczny poradnik

Czy wysyłać email z podziękowaniem po rozmowie kwalifikacyjnej? Praktyczny poradnik

Pomyśle przejście przez rozmowę kwalifikacyjną jest dla wielu z nas jak poruszanie się po polu minowym. Wprawdzie możemy przygotować odpowiedzi na standardowe pytanie, lecz nigdy nie mamy pewności czy rekruter nie spuści na nas bomby, która przekreśli nasze szanse na zatrudnienie. Lub co gorsza, jeśli sami wykopiemy pod sobą dołek, a później sami w niego wpadniemy. Załóżmy jednak, że udało Ci się wyjść cało z tego spotkania, a nawet masz wrażenie, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dla Ciebie korzystnie. Pojawia się po niej kolejny dylemat. Wiele osób zastanawia się czy to takiej rozmowie wysłać rekruterowi email z podziękowaniem za poświęcony czas. Czy to dobry pomysł?

Większość z nas po rozmowie kwalifikacyjnej chce się zrelaksować i nie stresować za bardzo z powodu niewiedzy czy dostaną tą pracę czy nie. Kiedy już odetchniesz z ulgą, możesz pomyśleć o wysłaniu swojemu rozmówcy wiadomości z podziękowaniem za spotkanie. Wiele osób uważa, że to zachowanie, które- mówiąc kolokwialnie- odeszło do lamusa lub zostanie odebrane jako zbyt nachalne. Z drugiej jednak strony, nie jest to wcale takie złe rozwiązanie. Sam pomyśl- niewiele osób zdobywa się obecnie na taki gest. To z kolei oznacza, że wysyłając rekruterowi email z podziękowaniem za to, że zechciał z Tobą porozmawiać, automatycznie wyróżnisz się na tle pozostałych kandydatów. A przecież o to Ci właśnie chodzi, prawda? Pytanie tylko co w napisać w takim mailu. Na szczęście mamy na to kilka rad:

1. Zawrzyj nazwę stanowiska, o które się ubiegasz oraz swoje imię i nazwisko w tytule maila. W ten sposób przypomnisz rektuterowi swoją osobę.

2. Trzymaj się stylu, którym posługiwaliście się z rozmówcą podczas dotychczasowej komunikacji. Jeśli do tej pory wymienialiście emaile mniej formalnym tonem, nic nie stoi na przeszkodzie byś napisał tak także wiadomość z podziękowaniem.

3. Nawiąż w mailu do czegoś, co Twoim zdaniem poszło dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Może to być na przykład fakt, że rekruter pochwalił Twoje doświadczenie zawodowe i wiedzę praktyczną z danej dziedziny. Podkreśl, że z chęcią wykorzystywałbyś swoje umiejętności i doskonalił je na nowym stanowisku.

4. Podziękuj za poświęcony i czas oraz owocne spotkanie, z którego wyniosłeś konstruktywną krytykę.

Nie musisz się bardzo rozpisywać. Krótka, ale treściwa wiadomość w zupełności wystarczy. Jeśli nadal wahasz się czy wysłać taki email, pomyśl o czasie i energii jaki włożyłeś w poszukiwanie pracy. Wysłanie rekruterowi maila z podziękowaniem za zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną nie wymaga od Ciebie mnóstwa energii czy ogromnego nakładu czasowego. Pozwoli Ci to z kolei podtrzymać dobre wrażenie, które wywarłeś na swoim rozmówcy w czasie spotkania.

Dodaj komentarz