Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta?

Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta?

W Polsce istnieje obowiązek rejestracji każdego pojazdu, który porusza się po drodze. W przypadku nie zastosowania się do tego przepisu zostaje naliczona odpowiednia kara administracyjna dla właściciela pojazdu, który nie zastosował się do procedury rejestracji auta. Na naprawienie swojego zaniechania właściciel pojazdu ma 30 dni od momentu poinformowania go o nałożeniu kary, która może wynosić nawet 1000 zł. Takie same przepisy karne dotyczą obowiązków wyrejestrowania auta. A o tym ile jest czasu na wyrejestrowanie auta oraz jak wygląda cały proces powiemy w dalszej części tekstu.

 

Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta i kto powinien to zrobić?

Obowiązek złożenia wniosku o wyrejestrowanie auta spoczywa na osobie, która dotychczas zgodnie z prawem była właścicielem auta i aktualnie w wyniku np. sprzedaży straciła do niego prawa. Taka powinność spoczywa również na osobach, które padły ofiarą kradzieży auta. Wyrejestrować auto należy również w przypadku, gdy stracimy je w wyniku wypadku drogowego lub ulegnie ono zniszczeniu, które nie podlega możliwości naprawy. Każde takie zniszczenie musi być odpowiednio udokumentowane aby można było wyrejestrować samochód.

 

Wyrejestrowanie samochodu to również obowiązek osoby, która np. kupiła auto zagranicą i zamierza poruszać się nim po Polsce. Wówczas musi ona wyrejestrować auto i od nowa zarejestrować je tam, gdzie zamierza nim jeździć Również w przypadku kiedy sprzedajemy auto za granicę musimy je wyrejestrować bez względu na to czy jest to sprzedaż sprawnego pojazdu czy też uszkodzonego w miejscach, w których auta kupowane są np. na części. W wyjątkowych sytuacjach dotyczy to również pojazdów wycofanych z obiegu przez producenta, pod warunkiem, że wyda on stosowne oświadczenie. Zatem ile jest czasu na wyrejestrowanie auta?

 

Jak wyrejestrować auto – ile jest czasu na wyrejestrowanie auta?

Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta? Na wyrejestrowanie auta zwyczajowo mamy 30 dni kalendarzowych. Oprócz złożenia wniosku powinniśmy zdjąć i oddać tablice rejestracyjne naszego samochodu, oddać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. W przypadku wyrejestrowania auta z powodu jego utraty w pożarze czy wypadku, odpowiednia jednostka, np. straż pożarna wydaje oświadczenie, które jest dowodem, który musimy przedstawić w urzędzie.

 

Do całego procesu musimy doliczyć czas, jaki urząd ma na rozpatrzenie naszych wniosków – jest to 30 do nawet 60 dni w zależności od skomplikowania procedury. Musimy również pamiętać aby dostarczyć cały komplet potrzebnych dokumentów, żeby nasza sprawa została rozwiązana w jak najkrótszym czasie. Przed złożeniem dokumentów musimy również złożyć w kasie opłatę w wysokości 10 zł, ponieważ niezbędne będzie okazanie potwierdzenia zapłaty. W przypadku negatywnego rozpatrzenia naszego wniosku możemy odwołać się od decyzji urzędu w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji.

 

Kto powinien wyrejestrować auto?

 

Każdy właściciel lub współwłaściciel powinien złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Można również złożyć wniosek przy pomocy pełnomocnictwa jeżeli któraś ze stron nie ma możliwości osobiście tego zrobić. W przypadku, gdy auto zostało sprzedane musimy okazać stosowny dokument kupna-sprzedaży pojazdu. Wówczas zarówno tablice rejestracyjne, jak i kartę pojazdu otrzymuje jego nowy właściciel.

 

Istotnym elementem przekazaniu pojazdu podczas transakcji jego sprzedaży jest oddanie nowemu właścicielowi polisy OC, która wcześniej należała do nas. To do niego będzie należała decyzja czy zostanie przy naszej polisie, czy wybierze inną, bardziej korzystną dla siebie ofertę ubezpieczenia. Jeżeli nowy właściciel wybierze swoją polisę, wówczas możemy odzyskać różnicę, którą wpłaciliśmy na poczet poprzedniego OC.

 

Ubezpieczyciel również powinien otrzymać informację o tym, że sprzedaliśmy auto, abyśmy nie ponosili odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku użytkowania auta przez nowego właściciela. Na zgłoszenia sprzedaży ubezpieczycielowi mamy 14 dni. wiele urzędów oraz agencji ubezpieczeniowych przeszło na pracę zdalna, dlatego zgłoszenie wyrejestrowania auta oraz przekazania dokumentów nowemu właścicielowi powinno być szybsze i prostsze.

Dodaj komentarz