Jak odpowiednio gromadzić dokumentację w firmie?

Jak odpowiednio gromadzić dokumentację w firmie?

Poufnej dokumentacji w każdej firmie jest całe mnóstwo. Przedsiębiorca musi gros tych dokumentów przechowywać, co nie jest takie proste i tanie. Dlatego też pojawia się kłopot jak do tego zadania się zabrać, aby samemu doskonale odnaleźć się wśród całej dokumentacji i jednocześnie nie narażać na dostęp nieuprawnionych osób do poufnych informacji o naszej firmie, pracownikach i konkurentach. Jak się do tego zabrać? Odpowiedź znajduje się w dalszej części niniejszego tekstu.

Za sprawą dobrze zarządzanego obiegu dokumentacji firmowej cały jej ekosystem sprawniej funkcjonuje. Niestety nie wszędzie gromadzenie i przechowywanie dokumentów działa sprawnie. Jest to bowiem nie tylko kosztowne, ale też nie zawsze mamy odpowiednie osoby do segregowania dokumentów, a przy tym pojawia się jeszcze kłopot z miejsce na owe dokumenty. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z profesjonalnej firmy.

Digitalizacja dokumentów

Optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na Zapanowanie nad chaosem walających się bez kontroli ważnych dokumentów jest cyfrowe archiwum. W tym celu przeprowadzany jest proces digitalizacji np. poprzez skany papierowych dokumentów. Na tym nie koniec, bo wszystkie dokumenty są odpowiednio katalogowane, aby dało się szybko odnaleźć. Dysponując cyfrowym archiwum, łatwo oszczędzamy biurową przestrzeń i przy tym spadają koszty przesyłania dokumentacji. Nie można również zapomnieć o tym, że w cyfrowej formie chronimy dokumenty przed uszkodzeniem, pleśnią czy wyblaknięciem. Coraz częściej takie cyfrowe archiwum jest umieszczane w chmurze i dostęp do niego mają tylko uprawnione osoby.

Niszczenie dokumentów

Nie tylko sama cyfryzacja jest ważna, bo trzeba też jeszcze umiejętnie pozbyć się zbędnej już dokumentacji w konwencjonalnej postaci. Trzeba to zrobić umiejętnie, gdyż zawiera ona wrażliwe dane, które mogą wpaść w niepowołane ręce. Stąd też niezbędne jest w tym przypadku trwałe niszczenie dokumentów, aby całkowicie uniemożliwić ich odtworzenie. Niestety nie da się tego w pełni dokonać poprzez te najtańsze dostępne na rynku niszczarki. Chcąc mieć 100% pewność, że cały proces niszczenia będzie skuteczny, powinniśmy również i w tej materii skorzystać z profesjonalnych firm. Na szczęście wiele firm zajmujących się digitalizacją również zajmuje się późniejszym niszczeniem zbędnej, choć w dalszym ciągu poufnej dokumentacji. Warto wybrać firmę, która stawia na ekologiczne rozwiązania i przetwarza ponownie zniszczone dokumenty na papier.

Dodaj komentarz