Kołowrotki wędkarskie i ich rodzaje

Kołowrotki wędkarskie i ich rodzaje

Kołowrotek to jeden z najważniejszych akcesoriów każdego wędkarza. Jednak wybór nie jest taki prosty, szczególnie dla osób początkujących. W sklepach dostępna jest wiele modeli. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby podjąć najlepszą decyzję.

Na co zwrócić uwagę dobierając kołowrotek?

Dobierając kołowrotki wędkarskie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. W pierwszej kolejności warto zastanowić się jaki typ będzie potrzebny. W sklepach można m.in. znaleźć kołowrotki z przednim hamulcem, z tylnym hamulcem, kołowrotki karpiowe i multipikatory.

Bardzo ważnym elementem jest także wielkość tzw. “młynka”. Jeśli chodzi o spinning to najbardziej polecane są kołowrotki w wielkości 2000 – 4000. W ostatnim czasie, bardzo dużą popularnością cieszą się także modele marki Daiwa i Shimano. Są one przeznaczone do łowienia cięższego, a także do różnych technik spinningu.

Jaki kołowrotek będzie najlepszy?

W sklepach wędkarskich można znaleźć kołowrotki różnych znanych marek. Oferta jest naprawdę szeroka. Korzystając z porad profesjonalistów, można z pewnością dobrać najlepszy kołowrotek we wskazanym przedziale cenowym.

Z pewnością warto sięgnąć po polecane i trwałe modele, ponieważ sprawdzą się one świetnie przez naprawdę długi czas.

Każdy kołowrotek ma także zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest tempo nawijania żyłki na szypulę. Kolejnym elementem jest pojemność szypuli. Może być ona bardzo różna. Na każdym kołowrotku znajduje się także informacja dotycząca modelu oraz marki.

Warto zaznaczyć, że waga poszczególnych kołowrotków wzrasta wraz z ich wielkością, a także jest ona zależna od materiału, który został użyty do produkcji. Ostatnią cechą kołowrotków, o której należy pamiętać podczas zakupu kołowrotków jest siła hamulca. Ciekawostką jest to, że jest ona podawana w kilogramach, co oznacza, że przy maksymalnym skręceniu powinien on utrzymać tyle a tyle kilogramów.

Kołowrotki bez wolnego biegu lub z wolnym biegiem?

Wielu początkujących wędkarzy zastanawia się nad kwestią dotyczącą tego czy postawić na kołowrotki z wolnym biegiem, czy wręcz przeciwnie – bez wolnego biegu. Ten pierwszy będzie lepiej się sprawdzał w przypadku dużych ryb. Podczas brania pozwala na swobodne wysnucie żyłki, która znajduje się w kołowrotku. Będzie to dobry wybór podczas długich połowów. Stosowanie kołowrotków z wolnym biegiem nie wymaga aż tak dużej czujności.

Z kolei na kołowrotki, które nie mają wolnego biegu to dobre rozwiązanie dla wędkarzy, którzy zajmują się połowem mniejszych okazów. To dobry wybór na początki połowów, szczególnie jeśli nie planuje się zbyt długich zasiadek. W sklepach można znaleźć zarówno lżejsze jak i cięższe modele kołowrotków.

Właściwy wybór kołowrotka to bardzo ważna kwestia. Każdy rybak, powinien podjąć przemyślaną decyzję, zależną od swoich potrzeb i możliwości. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami, a w razie potrzeby zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy bardzo dobrze znają się na łowieniu ryb.

Dodaj komentarz