Niezależność finansowa – czym jest i jak ją osiągnąć?

Niezależność finansowa – czym jest i jak ją osiągnąć?

Niezależność finansowa … Oto dwa kuszące słowa, o których marzy każda osoba, której dochód jest równy lub niższy od przeciętnego. I nie ma nikogo, kto nie stawiał by sobie za cel niezależności finansowej. Ale jedno marzenia, a drugie wyznaczanie realistycznych celów na drodze do ich realizacji. Nawet jeśli jesteś pogrążony w pożyczkach lub żyjesz od wypłaty do wypłaty, możesz osiągnąć osobistą niezależność finansową. W jaki sposób? Zastanówmy się nad tym zagadnieniem wspólnie.

Czym jest niezależność finansowa i wolność finansowa?

Mamy tu na myśli taki stopień bezpieczeństwa, kiedy nie pracujesz za pieniądze, ale Twoje pieniądze zaczynają pracować dla Ciebie. Z otrzymywanego dochodu zapewniasz sobie wszystkie niezbędne do życia produkty, a sam możesz wreszcie poświęcić swój czas temu, co naprawdę chcesz robić i co sprawia Ci satysfakcję.

Osoba niezależna finansowo nie musi iść do pracy dla pieniędzy, jej pozycja jest pewna i stabilna, a poziom dochodów jest znacznie wyższy niż koszty utrzymania domu i bieżące wydatki.

Do tej kategorii zwykle zalicza się biznesmenów i profesjonalnych inwestorów. Zwróć uwagę od razu, że dochód osoby może być bardzo duży lub stosunkowo mały, najważniejsze jest to, że powinien być znacznie wyższy niż wydatki.
Tak więc pierwszą rzeczą, którą należy zrobić na drodze do niezależności finansowej jest poszukiwanie, ukierunkowanie swojej energii życiowej i tworzenie własnych źródeł pasywnego dochodu.

Co utrudnia uzyskanie stabilności finansowej i niezależności finansowej?

Najpierw przeanalizujmy niektóre z pułapek, które napotykają na drodze dla kogoś, kto dąży do pewnej wolności finansowej. Sprawdź, czy jesteś podatny na typowe błędy, które popełnia większość biednych ludzi. Pozbycie się złych nawyków oznacza wejście na ścieżkę dobrobytu i dostatku.

Do najczęstszych błędów uniemożliwiających osiągnięcie wolności finansowej należą:

• konsumpcjonizm, impulsywne wydawanie pieniędzy. Planując swoje wydatki unikniesz niechcianych zakupów i zaoszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł spożytkować na naukę, np. Jak osiągnąć wolność finansową.

• Brak oszczędności. Wydawanie całej wypłaty nie jest rozsądnym posunięciem na drodze do wolności finansowej. Jeżeli wyrobisz w sobie nawyk systematycznego oszczędzania z pewnością pewnego dnia uznasz, że za zaoszczędzone nadwyżki możesz zdziałać znacznie więcej niż w przypadku gdybyś ich nie miał.

• Brak znajomości zagadnień finansowych. Brak zainteresowania zasadami ekonomii oraz handlem prowadzi do tego, że dana osoba popada w zależność kredytową. Niektóre długi zamieniają się w inne, pojawiają się problemy z miesięcznymi płatnościami i długami. Zaś brak korzystania z tej najprostszej formy pomnażania majątku, czyli handlu nie pozwoli Ci na obycie się z takimi zagadnieniami jak negocjacje umów, znajomość przepisów prawnych. Prosta sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów zalegających Twój strych lub szafę może dać Ci nieocenione doświadczenie biznesowe.

Podsumowanie

Być może zostałeś ukształtowany tak, iż w młodości wiele osób powtarzało Ci, że pewna droga do sukcesu finansowego to skończenie dobrych studiów i znalezienie dobrze płatnej pracy. Jednakże cóż z tego, jeżeli Twój dochód szybko topnieje, a Twoje nawyki nie pozwalają Ci na akumulację nadwyżek pieniężnych, które są podstawą do budowania niezależności finansowej. Kontrolowanie swoich pieniędzy pomoże Ci uniknąć wielu życiowych problemów i stopniowo osiągniesz poziom życia, o którym zawsze marzyłeś.

Dodaj komentarz