Techniki motywacji – 5 porad, jak się skutecznie zmotywować

Techniki motywacji – 5 porad, jak się skutecznie zmotywować

Oto 5 porad, które pomogą każdemu, kto potrzebuje motywacji do działania. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej inspiracji, aby wreszcie zrealizować swoje marzenia – skorzystaj z poniższej listy.

1. Codziennie wieczorem zapisuj wszystkie swoje cele od najważniejszych do najmniej istotnych

Techniki motywacji będą skuteczne tylko wtedy, gdy będą służyć osiąganiu ważnych i dobrych celów. Dlatego na starcie należy stworzyć ich listę. Jako pierwszy na liście powinien pojawić się cel najważniejszy. Taki, którego spełnienie całkowicie odmieni Twoje życie. Na kolejnych miejscach uwzględnij to, co chcesz, aby wydarzyło się w przyszłości. W ten sposób dowiesz się, jakie są Twoje priorytety i jak powinieneś je uszeregować. Zapisuj wszystkie cele w sposób afirmacyjny, lub aformacyjny.

Po spisaniu swoich celów przeanalizuj je uważnie. Prawdopodobnie będziesz musiał napisać je od nowa, aby spełniały wymogi systemu SMART. Cele muszą być:

  • konkretne
  • mierzalne
  • osiągalne
  • istotne
  • określone w czasie
  1. Stosuj powszechnie znane i skuteczne techniki motywacji – wyznaczaj cele pośrednie

Wyznaczanie celów to świetny sposób na śledzenie postępów i motywacji. Ale może być trudno zdecydować, jaka długa droga dzieli Cię od głównego celu, jeśli nie wiesz, dokąd chcesz dotrzeć. W takim przypadku wyznaczenie celów pośrednich – swoistych kamieni milowych – pomoże Ci zobaczyć, jak postępuje Twoja praca.

Cele pośrednie są zwykle mniejsze i łatwiejsze do osiągnięcia, w porównaniu z celem głównym. Ważne jest również, aby te cele były wystarczająco trudne, aby faktycznie Cię motywowały. Jednocześnie powinny być na tyle łatwe, abyś nie zniechęcał się porażką.

Dobrym sposobem na znalezienie celu pośredniego jest zastanowienie się, co sprawia, że główny cel jest mniej onieśmielający. Jeśli jednym z Twoich głównych celów jest napisanie wartościowego artykułu, spróbuj napisać jedno lub dwa zdania jako etap pośredni.

3. Wymyśl system nagradzania się za zrealizowane cele pośrednie

System nagród to spoiwo, które łączy ze sobą różne wartości w życiu człowieka. Można się nagradzać w różny sposób, ale dobrze jest, jeśli nagrody w jakiś sposób związane są z osiągnięciem celu pośredniego.

Aby osiągnąć cel, każdy potrzebuje nagrody, zachęty – za każdym razem, gdy zrealizuje jakiś punkt pośredni. Jak w grach video – zanim ukończy się grę, uzyskuje się nagrody za pokonanie każdego poziomu. To zachęca do kontynuowania wysiłku i nie poddawania się przy pierwszych oznakach trudności. Bez zachęt ludzie często są sfrustrowani i przestają próbować. Czują, że nie chce im się już poświęcać czasu i innych środków na realizację głównego – trudniejszego celu.

W swojej najbardziej podstawowej formie system nagród może być prosty. Np. ulubione danie albo lampka wina po wykonaniu zadania częściowego. To zachęca do dalszego działania.

4. Śledź swoje postępy w drodze do celu i codziennie notuj wyniki

Wyznaczanie celu, śledzenie postępów i codzienne skrupulatne rejestrowanie wyników to skuteczny sposób na kontrolowanie swoich postępów.

Te techniki motywacji są często używane przez sportowców. Stosują je, aby móc ciągle mierzyć swoje wyniki, a także zobaczyć obszary, w których wymagają poprawy i te, w których został osiągnięty progres. Ten sposób wyznaczania celów można wykorzystać do każdego przedsięwzięcia, od celów fitness po cele związane z karierą.

Wyznaczenie jasnego celu z konkretnymi krokami, które należy podjąć, aby go osiągnąć, pomoże Ci skupić się na tym, co należy zrobić, aby odnieść sukces.

5. Poinformuj świat o zrealizowaniu ostatecznego celu i uzyskanej nagrodzie

Jedną z największych nagród jest oczywiście zrealizowanie ostatecznego celu – samo w sobie. Jeśli wyznaczyłeś cele zgodnie z zasadą podaną w pierwszym punkcie, to w tym miejscu z pewnością nie posiadasz się z radości. Ale sama świadomość, to za mało. Warto, aby poinformować wszystkich o osiągniętym sukcesie. Po pierwsze – da to silną motywację innym (a przecież chcesz pomagać – prawda?) Po drugie, zbuduje Twoją wewnętrzną siłę i pozwoli łatwiej osiągnąć kolejne cele, które z pewnością już planujesz.

Dodaj komentarz