Wykop pod fundamenty – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Wykop pod fundamenty – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Wykonanie wykopu pod fundamenty to konieczny element budowy domu, który poprzedza się innymi robotami ziemnymi, a mianowicie oczyszczaniem terenu i jego wyrównywaniem. Jest bardzo istotne, aby został on wykonany poprawnie. W przeciwnym wypadku może ucierpieć stabilność całej konstrukcji, co z kolei negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.

Jeśli jednak ktoś nie ma doświadczenia w branży budowlanej, czy też konkretnie w zakresie robót ziemnych, może mieć problem z przewidzeniem, jakie błędy przydarzają się najczęściej podczas dokonywania wykopów i z czego one wynikają. Dlatego też przygotowaliśmy listę najpowszechniejszych problemów, a także wskazówki odnośnie do tego, jak ich uniknąć. Zapraszamy!

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wykopie pod fundamenty?

Jednym z najczęściej spotykanych błędów popełnianych przy wykopie pod fundamenty jest niedostateczne zapoznanie się ze specyfiką podłoża w lokalizacji, w której ma być wykonany wykop. Taka opieszałość może poskutkować przykładowo przeoczeniem faktu występowania w danym miejscu wysokich wód gruntowych, a w konsekwencji przy robotach ziemia może zacząć się osuwać.

Kolejnym powszechnym błędem jest wykonanie zbyt głębokiego wykopu bądź też wykonanie go za wcześnie (przez co również będzie się on osuwał). Osuwanie się wykopu może także wynikać z nieodpowiedniego jego zabezpieczenia, stąd też dobrzy, doświadczeni wykonawcy często na przykład obijają ścianki wykopu (lub na przykład wykładają je folią budowlaną), co zapewnia jego stabilność.

Ostatnim ważnym aspektem, który trzeba omówić, jest dokładne usunięcie wierzchniej warstwy ziemi na całym terenie budowy, w późniejszym czasie układając ją jedynie na obszarze, na którym planujemy sadzić rośliny. Nieusunięcie całego humusu (czyli właśnie wierzchniej warstwy ziemi) może mieć opłakane skutki, włącznie nawet z pękaniem w późniejszym czasie ścian. Jest to więc coś, o czym zdecydowanie nie można zapominać.

Najlepszy sposób na uniknięcie błędów przy wykopie

Najskuteczniejszy i najwygodniejszy sposób na uniknięcie błędów przy wykopie, zarówno tych wymienionych powyżej, jak i innych, jest wybranie odpowiedniego wykonawcy. Warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem, a także opiniami dotychczasowych klientów.

Biorąc pod uwagę te czynniki, niezależnie od tego, czy interesują nas roboty ziemne w Grudziądzu czy w dowolnym innym mieście, będziemy w stanie znaleźć właściwą firmę do realizacji naszego zlecenia, nie zdając się na metodę prób i błędów. Dobrym pomysłem będzie też zwrócenie uwagi na to, jakimi maszynami dysponuje dany wykonawca, tak, aby mieć pewność, że w razie potrzeby będzie w stanie wykonać dodatkowe usługi.

Dodaj komentarz