Odnawialne źródła energii – czy to się opłaca?

Odnawialne źródła energii – czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe i inne systemy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych to temat, który dla wielu osób ciągle jest melodią przyszłości, i który nie jest w stanie stać się istotnym elementem życia współczesnych ludzi.

W rzeczywistość postęp dotyczący wiedzy o odnawialnych źródłach energii i sposobach jej wykorzystywania jest już mocno zaawansowany, a to sprawia, że przyszłość zbliża się do nas dużymi krokami. Co więcej, osoby, które chcą sprawdzić, na ile wykorzystywanie OZE jest korzystne, mają taką możliwość nawet przy swoim prywatnych domach. Korzyści płynących z takiego rozwiązanie jest więcej, niż mogłaby przypuszczać osoba nieznająca tematu.

Oszczędzanie na energii

Dostępne na rynku rozwiązania sprawiają, że każdy klient może znacznie ograniczyć lub całkiem pozbyć się niektórych opłat, związanych szczególnie z podgrzewaniem wody, czy poborem energii elektrycznej. Jeszcze kilkanaście lat temu istniało przekonanie, że zainstalowanie kolektora słoneczne będzie wystarczające co najwyżej do zasilania budzika lub kilku godzin działania telewizora w przeciągu całego miesiąca. Choć oczywistym jest, że zarzuty te były mocno przesadzone, to nie da się też ukryć, że ówczesne instalacje nie mogły pochwalić się zbyt dużą wydajnością.

Wraz z upływem czasu sytuacji jednak uległa znaczniej poprawie, a instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii są w stanie nie tylko zapewnić ogromne oszczędności w rachunkach, ale też dają szansę na nadprodukcję energii.

Zysk z jej produkcji

Poza istotnymi oszczędnościami na rachunkach, kolejną, być może jeszcze większą korzyści jest możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii.

Oznacza to nic innego, jak tylko zwykła transakcję między nami – producentami, a klientem – konsumentem, pragnącym wybrać właśnie takie źródło energii do wykorzystywania w swoim gospodarstwie domowych. Zachętą do korzystania z tej możliwości jest też program Prosument

Pozwala on uzyskać znaczną dotację w zakupie instalacji, a także preferencyjny kredyt nawet na całą inwestycję.

Dodaj komentarz