Tworzenie stron internetowych nie musi być procesem skomplikowanym. Programiści we współpracy z tzw. społecznością open-source, zadbali o to, aby każdy, kto zechce mógł posiadać własną wizytówkę, bloga, a nawet sklep. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co możemy uzyskać tworząc stronę internetową samodzielnie – bez profesjonalnego wsparcia.
Tworzenie stron www na własną rękę bez profesjonalnej pomocy
Według statystyk, przeszło 40% wszystkich stron w internecie oparte jest o gotowe, dostępnych na licencji open-source systemy zarządzania treścią. Te przyjazne użytkownikom aplikacje na strony internetowe, pozwalają na edycję, tworzenie, stylizację i dopasowywanie treści wyłącznie za pomocą wcześniej przygotowanego interfejsu. Wybór takiego rozwiązania będzie zależny od naszych potrzeb i preferencji. Poniższa lista obrazuje, jakie na ten moment systemy są najpopularniejsze i co mogą zaoferować:
- shopify – platforma służąca do sprzedawania produktów, jest łatwa w obsłudze i świetnie współgra z mediami społecznościowymi,
- wordpress – założeniem wordpressa było blogowanie, obecnie CMS ten wykorzystywany jest do tworzenia niezależnych sklepów, blogów i witryn sprzedażowych,
- wix.com – darmowy kreator stron www z funkcją drag and drop – za jego pomocą w kilkanaście minut można stworzyć stronę informującą potencjalnych klientów o zakresie naszej działalności.
Wybierając tworzenie stron Warszawa będzie w stanie zaoferować nam rozwiązania “na miarę” – czyli takie, które dzięki wdrożonym do systemów interfejsom programowania, pozwolą na dostosowanie strony do potrzeb użytkownika. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne utworzenie strony, dla bloga najlepszym wyborem będzie platforma wordpress.com, natomiast dla sklepu poleca się wybrać shopify.
Strony internetowe Warszawa będą działały na wcześniej utworzonym serwerze na wybranej przez klienta domenie. W przypadku rozwiązań gotowych, z reguły usługa będzie hostowana na serwerach usługodawcy, co znacząco ograniczy nasz wpływ na ich stan i możliwości konfiguracyjne. Zaletą jest niski koszt założenia oraz utrzymania. Ograniczone możliwości rozwoju często będą zmuszały do zrezygnowania z darmowych kreatorów stron www.
W przypadku kont darmowych, na stronach mogą wyświetlać się nachalne reklamy negatywnie wpływające na doświadczenia użytkownika. Znacznie lepszym wyborem okaże się zakup własnego serwera i dopiero późniejsze zainstalowanie CMS’a. Jeśli nie możemy sobie samodzielnie poradzić z zaplanowaniem i określeniem skuteczności później przeprowadzonych działań, najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą tudzież przejść specjalnie przygotowane szkolenie.