Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Decydując się na tak poważny krok powinniśmy podejść odpowiedzialnie do całej sprawy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.
Jaką maksymalna kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na ratę kredytu? Jak wysoki chcesz uzyskać kredyt hipoteczny? Ile jesteś w stanie dać wkładu własnego? Odpowiedni na te pytania pomogą Ci podjąć trafną decyzję odnośnie wyboru konkretnej oferty kredytu hipotecznego.
Zdolność kredytowa, a forma zatrudnienia
Osoby, które ubiegają się o kredyt hipoteczny powinny wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Najważniejszym czynnikiem, który ma na nią wpływ jest wysokość osiąganych przez nas dochodów. Im wyższe będą zatem nasze zarobki tym wyższą kwotę będziemy mogli przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego. A więc wysokość naszych zarobków bezpośrednio wpłynie na maksymalną kwotę kredytu, którą może udzielić nam bank. Zbyt niskie dochody mogą być powodem odmowy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank.
Oprócz naszych zarobków, wpływ na zdolność kredytową ma także forma zatrudnienia. W tej kwestii posiadanie umowy o pracę bądź własnej, dobrze prosperującej działalności gospodarczej, wpłynie pozytywnie na ostateczną decyzję banku. Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana w przypadku tych osób, które są zatrudnione na umowę cywilnoprawną (tj. umowę zlecenie lub umowę o dzieło). W tym przypadku szanse na uzyskanie niezbędnego kredytu na dom czy mieszkanie mogą zostać zwiększone, jeżeli posiadamy minimum 6 miesięcy stażu pracy i wystarczające zarobki.
Jakie zarobki będą zadowalające dla banku?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Owszem, wysokość naszych zarobków jest istotna w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to jedyny czynnik. Wpływ na wysokość uzyskanej pożyczki w banku mają także niemal wszystkie nasze bieżące koszty. Jest to więc nie tylko suma pozostałych kredytów i pożyczek, lecz także suma wydatków związanych m.in. z miesięcznymi opłatami za rachunki za prąd, wodę, gaz itp.
Wysokość wymaganych przez bank zarobków może dla niektórych wynosić ok. 3 tys. złotych, a dla innych dużo wyższą kwotę. Aby móc uzyskać bardziej konkretną odpowiedź warto jest skorzystać z kalkulatora kredytowego. Pomocna będzie także pomoc doświadczonego eksperta od finansów. Takiego eksperta, jak również niezbędny kalkulator, możesz znaleźć np. na Multikredyt.pl. Pamiętaj, że samodzielne uzyskanie kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach nie jest takie proste. Warto zatem oddać się w ręce specjalisty, który pomoże znaleźć odpowiednią ofertę.