Jak założyć przedszkole?

Jak założyć przedszkole?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że założenie przedszkola lub żłobka może być doskonałym sposobem na biznes. Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz większa liczba rodziców szuka prywatnych przedszkoli. Jak je założyć? Na jakie kwestie powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Wstępne wymagania do założenia przedszkola

Warto wiedzieć, że w Polsce przedszkole może zostać założone przez osoby prawne i fizyczne. Przedsiębiorca musi przede wszystkim bardzo dokładnie zapoznać się z przepisami ustawi o systemie oświaty. Konieczne jest także zgłoszenie działalności odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego. W pierwszej kolejności trzeba przekazać jej statut, zgodnie z którym będzie funkcjonowała dana placówka. Należy również przedstawić projekt organizacji wychowania przedszkolnego.

Jakie są dopuszczalne formy prowadzenia przedszkola?

Jak zostało już wspomniane wcześniej w Polsce placówka przedszkolna może być prowadzona przez osoby prawne lub fizyczne. Godny uwagi jest fakt, że przepisy ewidentnie zakazują prowadzenia przedszkoli spółkom osobowym.

Wymagania lokalowe

Lokal musi być przede wszystkim zgodny z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto właściciel placówki przedszkolnej zobowiązany jest do posiadania potwierdzenia prawa do dysponowania określonym lokalem. Mogą to być: umowa najmu, akt notarialny. Oczywiście lokal powinien także spełniać wszystkie istotne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Placówka musi również uzyskać pozytywną opinię Straży Pożarnej i Sanepidu.

Marketing przedszkola

Świetnym rozwiązaniem może być wydrukowanie ulotek i plakatów, a następnie rozwiesić je w okolicach placów zabaw czy na tablicach ogłoszeń. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie najprostszą oraz najtańszą formą reklamy przedszkola będzie internet. Rekomendowane jest przede wszystkim zamieszczenie informacji o placówce na forach tematycznych czy grupach na portalach społecznościowych. Warto bardzo poważnie zastanowić się nad założeniem strony internetowej. Będzie ona bowiem źródłem informacji o działalności. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Jak prowadzić przedszkole zgodnie z prawem?

Należy zaopatrzyć się w narzędzia, które będą ułatwiały zarządzanie przedszkolem. Powinny one zawierać różne funkcje. Oczywiście oprogramowanie musi być systematycznie aktualizowane, by dostosowywało się do zmieniających się warunków prawnych. Dane muszą być przechowywane w profesjonalnych serwerowniach. Dzięki temu można będzie mieć całkowitą pewność, że będą one spełniały najwyższe możliwe normy związane z bezpieczeństwem.

Dodaj komentarz