Mało kto idąc do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu może czuć absolutną pewność, że otrzyma pozytywną odpowiedź. Większość potencjalnych kredytobiorców jeszcze przed rozpoczęciem tego procesu stara się ustalić, jakie ma szanse na sukces. Nie każdy jednak dokładnie wie, od czego zależy decyzja banku. Wielu ludzi myśli, że wysokie dochody to jedyne, co się liczy i może być później zaskoczonych otrzymaniem odmowy, a nawet nie wie, co to zdolność kredytowa. Wobec tego od czego tak właściwie zależy, czy zostanie nam przyznany kredyt?
Co sprawdza bank decydując o kredycie?
Podstawowy termin z dziedziny bankowości, który każdy powinien znać to zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa jest to zdolność kredytobiorcy do spłacenia zaciągniętego zadłużenia. Haczykiem jest, że chodzi nie tylko o pożyczoną kwotę, ale też wszelkie prowizje, odsetki i opłaty dodatkowe. Co to oznacza? Bank chce mieć pewność, że jego klient będzie terminowo spłacał raty, a nie sprawiał problemy. W związku z tym weryfikuje jego sytuacje finansową bardzo dokładnie. Interesują go nie tylko dochody, ale też jakiekolwiek stałe i niestałe wydatki – jedzenie, czynsz, abonamenty komórkowe, inne zobowiązania. Musi po prostu sprawdzić, czy po odliczeniu wszystkich wydatków pozostanie nam tyle pieniędzy, że starczy na spłacanie kolejnej raty. Jeśli więc zarabiamy krocie, ale większość z tych pieniędzy i tak na różne sposoby wydajemy, nasze szanse na otrzymanie kredytu maleją. Dodatkowo powinniśmy liczyć się z tym, że oceniona zostanie nasza historia kredytowa. Większość banków wykorzystuje do tego Biuro Informacji Kredytowej, a także inne banki informacji gospodarczej. Można tam znaleźć dane na temat przeszłych i obecnych zobowiązań, a także tego, czy były lub są spłacane w terminie. Jakiekolwiek spóźnienia w spłatach kolejnych rat zostaną odnotowane i mogą rzutować na decyzję o przyznaniu kolejnego kredytu.
Jak sprawdzić czy dostaniemy kredyt?
Nie da się niemal nigdy być w 100% pewnym, że otrzymamy kredyt bez wycieczki do banku, wypełnienia wniosku i oczekiwania na decyzję. Oczywiście jeśli mamy wysokie dochody, niewielkie wydatki, pozytywną historię kredytową i wnioskujemy o niewielką kwotę, możemy spać spokojnie. Taka sytuacja to jednak rzadkość. Żeby oszczędzić sobie niepotrzebnego kłopotu, warto najpierw skorzystać z jednego (a najlepiej kilku i wyciągnąć średnią z wyników) z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w Internecie. Każdy bank oblicza ją nieco inaczej, ale dzięki temu mniej więcej upewnimy się, czy w ogóle jest sens próbować.
Warto wiedzieć, co wpływa na decyzję banku o przyznaniu kredytu. Dzięki temu możemy lepiej przewidzieć, czy mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.