Jak pogodzić pracę i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Pomysły na pracę dla młodzieży przez Internet

Święta Bożego Narodzenia, zwykle poprzedzone są szaloną gonitwą. W domu wypieki, przygotowania, sprzątanie, ubieranie choinki, a w pracy dokańczanie i zamykanie wszystkich możliwych projektów. Każde szaleństwo powinno mieć jednak swój koniec. Zaczynasz wyczekiwany urlop – wyłączasz telefon, zamykasz laptopa, próbujesz się oddać świątecznej atmosferze… A tu nic. Twoja głowa jest cały czas w pracy. Odpoczynek to stan umysłu, dlatego zobaczmy jak pozbyć się myśli o pracy.

1. To Ty kierujesz swoimi myślami

Oderwanie się od obowiązków zawodowych, to po praca nad swoim nastawieniem i myślami. Oczywiście możesz robić poświąteczne ‘to do’ listy, zerkać ukradkiem na skrzynkę mailową, odbierać telefony od szefa, ale po co? Dużą sztuką jest świadome przeżywanie chwili i bycie obecną w bieżących wydarzeniach. To od Ciebie zależy jak zagospodarujesz swój świateczny czas. Nie ma co zwalać na brak czasu i “nie wyrobienie się” z terminami. To Ty decydujesz jak wykorzystasz swój czas – rób to świadomie.

2. Przestań gadać!

Nie ukrywam, że czasem lubię sobie ponarzekać. To mi się nie podoba, tamto nie idzie…Gorzej jednak jeśli tryb marudy włączy się podczas świąt. Narzekasz na pracę, na szefa, na to, że po powrocie do firmy czeka na Ciebie stos zadań. Ciesz się odpoczynkiem! Twoje nastawienie, nie pozwoli Ci przeżywać świąt w 100%, co więcej obrzydzi je Twoim najbliższym. Nie będziesz w stanie odpocząć jeśli myśli stale galopują i wybiegają na przód. Sama uczę się tego codziennie, nie jest łatwo, ale wierzę, że kiedyś dojdę do względnej perfekcji.

3. Zadbaj o siebie

Oczywiście, pewnie Babki pracujące we własnych firmach, już kręcą głowami czytając ten artykuł. Jak tu się oderwać na Święta, jeśli masz na głowie własny biznes i jeśli pozwolisz sobie na kilka dni wolnego, to firma stanie w miejscu!? Święta trwają klika dni i oczywiście jeśli Twój biznes Cię potrzebuje, to dłuższe wolne odpada. W takim wypadku dobrze wydzielić sobie w trakcie dnia, chociaż godzinę lub dwie dla siebie. Możesz spędzić ten czas nietypowo, zupełnie inaczej niż zwykle, to pozwoli Ci zrelaksować się i chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków.

4. Nie wpadaj w pułapkę!

Czasem słyszę od koleżanek, że cieszą się, na nadchodzące i Święta, bo nadrobią zaległości w projektach. Na spokojnie przygotują prezentację, przeanalizują ofertę dla klienta…. Serio? Jeśli Twój pracodawca daje Ci dzień wolny od pracy, to po co wpadać w pułapkę iluzorycznego odpoczynku. Potrzebujesz obudzić w sobie trochę asertywności i powiedzieć “nie, ten czas jest tylko dla mnie”.

5. Wyłącz telefon, wyłącz laptopa!

Kwestia niby oczywista, ale jak obserwuję moich znajomych to tylko nielicznym udaje się oderwać od pracy i przestać zerkać na skrzynkę emailową. Wiem, że niektórzy twierdzą, że lepiej skrupulatnie odczytywać przychodzące wiadomości niż męczyć się po powrocie. Przeglądając służbowe wiadomości, kierujesz swoje myśli na tory zawodowe, dlatego nie jesteś w stanie kompletnie wypocząć. Zastanów się kiedy udało Ci się w zupełności oderwać od świata emaili. Jeśli nie jesteś w stanie sobie przypomnieć, to czas coś z tym zrobić!

Dla Babek pracujących Święta nie są łatwym zadaniem. Ciekawa jestem co Tobie pomaga oderwać się od pracy? Koniecznie napisz w komentarzach – jestem ciekawa Twoich sposobów

Dodaj komentarz