Pożyczka bez BIK – co to znaczy?

Pożyczka bez BIK – co to znaczy?

Przeglądając oferty pożyczek pozabankowych, bardzo często można zobaczyć, że niektóre z nich są oznaczane hasłem “bez BIK”. Czy to oznacza, że taką pożyczkę może dostać każdy? A kiedy wpis w BIK to coś dobrego? Na te pytania można w łatwy sposób odpowiedzieć. Przede wszystkim warto jednak mieć świadomość, że polskie prawo nakazuje również firmom pożyczkowym sprawdzać bazy danych o wierzytelnościach. A jak to jest z tym BIK?

Czym jest BIK?

BIK to skrótowa nazwa Biura Informacji Kredytowej. Jest to baza danych o zobowiązaniach finansowych. Głównie pochodzących z banków, czyli kredytów gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, ratalnych czy pożyczek. Są jednak instytucje pozabankowe, które również czerpią z niej informacje, ale również mogą je do niej podać. W tej bazie można znaleźć wpisy o założonym wniosku, zobowiązaniu aktywnym, które wciąż jest spłacane, jak i zobowiązaniu zakończonym. Czym więc są pożyczki bez BIK, można znaleźć na tej stronie https://pozyczkolog.pl/. Sam BIK ma jednak udostępnić zainteresowanym informacje o wiarygodności kredytowej, czyli czy dany klient regularnie i terminowo spłaca swoje zobowiązania. Dobrze jest wiedzieć, że w tej bazie pojawia się również ocena punktowa klienta. Im więcej punktów, tym lepsza opinia i wyższa wiarygodność finansowa. A zatem opłaca się mieć pozytywne wpisy o spłacanych bezproblemowo zobowiązaniach.

Co jeśli mamy negatywny BIK?

Za negatywny BIK uznaje się wpisy o spłacie po terminie, braku spłaty — czyli długu, ale też 0 punktów. Niestety szczególnie w bankach, osoby zainteresowane wysokim kredytem muszą mieć wysoką ilość punktów w BIK. Osoby, które nigdy nie brały żadnego zobowiązania, też mogą dostać odmowę, ponieważ bank nie zna ich historii, a więc nie ma wiedzy czy ktoś może być rzetelnym klientem i spłacić kredyt na czas.

Natomiast dla firm pożyczkowych BIK nie jest aż tak znaczący. Można znaleźć wiele ofert pożyczek bez BIK, choćby sprawdzając ranking zamieszczony tutaj: https://pozyczkolog.pl/. W praktyce każda firma pożyczkowa ocenia wniosek indywidualnie. W przeciwieństwie do banków, które widząc niską punktację w BIK, od razu go odrzucają.

Niestety nawet jeśli firma nie sprawdza tej bazy, to musi sprawdzić inną. Więc oferta na pożyczkę bez BIK jest możliwa, ale niemożliwe jest, aby żadna baza nie została sprawdzona, bo tak nakazuje prawo. Ostatecznie nawet osoby, które mają negatywne wpisy, mogą dostać pożyczkę. Weryfikacja klienta nie zależy tylko od wyniku sprawdzenia bazy. Składa się na nią choćby wysokość dochodów, stałość zatrudnienia czy historia w danej firmie.

1 Comment

Dodaj komentarz