Zakładanie sklepu internetowego od podstaw

Zakładanie sklepu internetowego od podstaw

Istnieje wiele sposobów na zarabianie w internecie. Nasz zarobek będzie zależał od nakładu czasu, zaangażowania oraz umiejętności, jakie posiadamy. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest założenie sklepu internetowego. Handel w internecie ciągle się rozwija i należy spodziewać się, że ten proces w najbliższym czasie będzie przyśpieszał. Czy można znaleźć swoje miejsce na tym rynku? Jest to bardzo trudne. Będziemy musieli mierzyć się często z gigantycznymi korporacjami, które mają nieograniczone budżety reklamowe. Jednak dobry plan na rozpoczęcie działalności będzie w stanie oszczędzić nam wielu rozczarowań w przyszłości. Od czego zacząć planowanie sklepu internetowego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Pierwszym krokiem w procesie zaistnienia w handlu elektronicznym powinno być określenie asortymentu, którym chcielibyśmy handlować. Czym trzeba się kierować? Przede wszystkim spodziewaną wysokością marży, którą będziemy mogli zarobić handlując danym asortymentem. Nie zawsze najpopularniejsze produkty są najlepszym rozwiązaniem. Konkurowanie cenowe z największymi podmiotami na rynku sprawia, że marża, którą będziemy mogli otrzymać nie będzie zbyt duża. Dlatego handel niszowymi produktami może być ciekawym rozwiązaniem. Ważne jest to, żebyśmy mieli dużą wiedzę na temat asortymentu, który sprzedajemy.

Kolejnym krokiem po wyborze produktu powinno być dopilnowanie spraw organizacyjnych. Przede wszystkim musimy wybrać oprogramowanie, którego użyjemy do budowy naszego sklepu internetowego. Mamy do dyspozycji rozwiązania typu open source, które są stosunkowo najmniej kosztowne. Musimy jednak w takim przypadku sami zadbać o sprawy ochrony danych i zgodności z przepisami naszego przedsięwzięcia. Możemy wybrać też rozwiązania typu SaaS. Wówczas dostajemy gotowe do użycia oprogramowanie na przygotowanym hostingu. Jednak musimy wtedy przygotować się na koszt około tysiąca złotych w pierwszym roku działalności.

Do organizacyjnych spraw możemy również zaliczyć wybór hurtowni, z którą będziemy współpracować. Jeżeli hurtownia oferuje współpracę w modelu dropshippingu to nie będziemy musieli w początkowym okresie inwestować w powierzchnie magazynowe. Dropshipping to model, w którym sprzedawca skupia się na promowaniu sklepu, przyjmowaniu zamówień i przekazywaniu ich do hurtowni. Hurtownia zaś zajmuje się wysyłką towaru oraz rozliczeniem jej z klientem i z właścicielem sklepu

Prowadzenie sklepu internetowego będzie wymagać również założenia działalności gospodarczej. Czynność ta nie będzie wymagać od nas udania się do urzędu. Wszystkie formalności będziemy mogli dopełnić korzystając z internetu. Jednak na tym etapie musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Wymagane jest wybranie rodzaju działalności czy też formy rozliczenia z fiskusem. Musimy też zorientować się, czy będziemy musieli zainwestować w kasę fiskalną.

Podsumowując, powyższy spis jest tylko wyszczególnieniem czynności, które powinniśmy podjąć na początkowym etapie planowania sklepu internetowego. Samo prowadzenie sklepu internetowego wymagać będzie jeszcze od nas dobrego planu na zaistnienie i wypromowanie naszej działalności.

Dodaj komentarz