Czy warto jeździć na taxi w Legionowie?

Czy warto jeździć na taxi w Legionowie?

Zawód kierowcy taksówki może być ciekawą alternatywą dla tych, którzy lubią jeździć autem, ale nie lubią mieć stałych godzin pracy i siedzieć przez dłuższy czas w tym samym miejscu. Kierowca może sam decydować o tym, kiedy rozpocząć i skończyć dzień pracy. Jest do zdecydowanie praca dla ludzi komunikatywnych, lubiących kontakt z innymi osobami oraz dobrze radzących sobie ze stresem wynikającym z poruszania się po drogach publicznych, na których spotkać można szeroki przekrój kierowców. Profesjonalny kierowca rocznie robi nawet kilkadziesiąt razy więcej kilometrów niż zwykły Kowalski, musi więc się liczyć, że w tym czasie na drodze spotkają go także niemiłe sytuacje.

Licencja

Jeśli chcesz jeździć na taxi w Legionowie to oprócz prawo jazdy kategorii B i ukończonych 21 lat przede wszystkim musisz zdobyć licencję. Licencję uzyskuje się na dany region (np. powiat legionowski) po przejściu odpowiedniego kursu, na którym poznaje się prawo o ruchu drogowym oraz przepisy prawa przewozowego, uprawnienia policji i inspekcji transportu drogowego.  Kurs kosztuje około 300 złotych i   po jego ukończeniu należy zdać egzamin, którego koszt wynosi dodatkowych 150 złotych. Egzamin jest relatywnie prosty i każdy kto odbył kurs powinien przejść go bez większego problemu. Licencję uzyskuje się na przewóz na terenie gminy, kilku sąsiadujących gmin bądź przewozy na terenie miasta np. Legionowa czy Warszawy. Licencja wydawana jest na konkretny samochód na okres od 5 do 50 lat.

Taxi korporacyjne czy prywatne?

Taksówki korporacyjne jeżdżą przede wszystkim w większych miastach takich jak Warszawa.  W stolicy ze względu na dużą konkurencję o wiele prościej przygodę z pracą na taxi zacząć właśnie od korporacji. Wiąże się to ze spełnieniem określonych przez firmę reguł oraz najczęściej przemalowaniem bądź oklejeniem samochodu. W przypadku mniejszych miast najpopularniejszą formą pracy w taksówce jest jeżdżenie „na własną rękę”. Taksówkarz niezrzeszony sam ustala swój własny regulamin i nie musi oklejać samochodu. Musi jednak sam zająć się reklamą swojej firmy, marketingiem i całą księgowością.

Inwestycja

Aby zostać taksówkarzem potrzebujesz oprócz prawo jazdy i licencji – własnego samochodu, w co najmniej dobrym stanie technicznym. Dodatkowo musisz zakupić taksometr oraz terminal płatniczy, który umożliwi twoim klientom bezgotówkową opłatę za kurs. Jeśli jeździsz dla „taxi radio” prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za wypożyczenie sprzętu od korporacji. Jeśli jeździsz samemu powinieneś zainwestować w dedykowany telefon i oddzielny, dobrze wyglądający numer telefonu. Warto też zamówić własną stronę internetową oraz opłacić jej reklamę. Klienci wyszukujący w Internecie taksówkę powinni trafić na twój numer jako pierwszy.

Dodaj komentarz