Jak optycznie zwiększyć rozmiar pomieszczenia?

Jak optycznie zwiększyć rozmiar pomieszczenia?

Nie każdy ma luksus posiadania dużego, przestrzennego domu. Zresztą nawet duże pomieszczenie może optycznie wydawać się znacznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości, jeśli będzie nieodpowiednio zaangażowane. Na szczęście niezależnie od tego, jaki jest faktyczny rozmiar pomieszczenia, istnieją możliwości, aby ten rozmiar optycznie zwiększyć. Tylko jak to zrobić?

Dobrze oświetl pomieszczenie

Oświetlenie danego pomieszczenia ma duży wpływ na to, jak je postrzegamy. Zawsze jako bardziej przestrzenny będzie się nam jawił pokój, który jest dobrze prześwietlony.

Efekt przestronności pomieszczenia można wywołać dając mu dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Dlatego też tak popularne w nowym budownictwie jest tworzenie całych przeszklonych ścian lub ogromnych okien.

Odpowiednio dobierz kolory

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że kolory mebli, ścian i innych elementów w pomieszczeniu mają znaczenie – i to nie tylko pod względem czysto estetycznym. Ciemne pomieszczenia wydają się nam mniejsze, zaś jasne bardziej przestronne. Jaki płynie z tego wniosek?

Jeśli zależy nam na tym, aby optycznie zwiększyć rozmiar pomieszczenia, powinniśmy stawiać na jasne (białe, beżowe, szare) meble i ściany. Ciekawym pomysłem jest także zakup mebli i ścian w bardzo zbliżonym do siebie kolorze. Dzięki temu częściowo się one ze sobą zlewają i wydaje się, że w pomieszczeniu jest więcej przestrzeni.

Stosuj duże lustra

Obecność dużych luster w łazience, salonie czy sypialni stwarza wrażenie, że pomieszczenie jest większe, niż w rzeczywistości. Warto więc w nie zainwestować, zwłaszcza, jeśli mamy wolne ściany i nie będzie konieczne stawianie ich na podłodze.

Trzeba jedynie pamiętać, aby ustawić lustro w takim miejscu, aby odbijała się w nim estetyczna, dobrze urządzona część pomieszczenia, a nie takie elementy, jak na przykład kosz na śmieci.

Wybierz grzejnik kanałowy lub ogrzewanie podłogowe

Grzejniki potrafią być uciążliwą przeszkodą zwłaszcza w małym pomieszczeniu, ale w dużym także mogą zajść za skórę. Są jednak rozwiązania, które pozwalają oszczędzić sporo przestrzeni, ale jednocześnie wciąż móc swobodnie i szybko ogrzewać dane pomieszczenie.

Te rozwiązania to oczywiście grzejniki kanałowe oraz ogrzewanie podłogowe. Działają one na bardzo podobnej zasadzie – ogrzewanie ukryte jest w podłodze, a więc nie zawadza i nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Jeśli chodzi o grzejniki kanałowe, to widoczny jest umieszczony w podłodze zakratowany kanał, za pomocą którego ogrzewane jest pomieszczenie. Ogrzewanie podłogowe jest za to całkowicie niewidoczne.

Dodaj komentarz