Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu?

Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu?

W momencie, gdy zdecydujesz się na kredyt, a Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, prawdopodobnie zostanie Ci również zaproponowane ubezpieczenie kredytu. W niektórych sytuacjach jest to produkt, na który możesz, lecz nie musisz się zdecydować, a w niektórych jest warunkiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze. Instytucje finansowe często bardzo zabiegają o to, aby ich klienci decydowali się na to, aby skorzystać z ubezpieczenia – szczególnie gdy w grę wchodzą duże sumy pieniędzy. Pytanie jednak brzmi czy warto decydować się na takie ubezpieczenie i czy można z niego zrezygnować?

Po co jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie produktu finansowego, który został Ci zaoferowany przez bank, może być opłacalne nie tylko dla niego, ale także dla Ciebie. Dzięki ubezpieczeniu bank jest pewny, że nie będzie stratny w momencie, gdy z różnych przyczyn nie będziesz w stanie spłacać zobowiązania, a Ty możesz obniżyć oprocentowanie kredytu i tym samym zapłacić mniej. Banki w momencie, gdy klient decyduje się na ubezpieczenie kredytu, często rezygnują też z prowizji. Są to niewątpliwe korzyści, ponieważ nie dość, że kredytobiorca jest ubezpieczony i zabezpieczony przed nieszczęśliwymi wydarzeniami, to uzyska także atrakcyjne warunki spłaty.

Czy ubezpieczenie zawsze jest przydatne?

Prawda jest taka, że wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, na jakie się zdecydowaliśmy. Nie bez powodu wiele osób podchodzi do nich z pewną podejrzliwością. Jest tak, ponieważ ubezpieczenia, zamiast nam pomóc, często przyprawiają nas tylko o nerwy, bo np. nie obejmują zdarzenia, które nam się przytrafiło, a byliśmy pewni, że dostaniemy za nie odszkodowanie. Ubezpieczenia, które oferują banki np. na życie lub od utraty pracy mogą być pomocne, jednak zanim się na nie zgodzisz, dokładnie przeczytaj umowę. Możesz w niej znaleźć kilka „kruczków”, z których wynika, że ubezpieczenie na życie nie obejmuje np. śmierci z powodu przedawkowania substancji psychoaktywnych lub wskutek uprawiania sportów ekstremalnych. Tak samo jest z ubezpieczeniem od utraty pracy i może okazać się, że nie obejmuje ono utraty pracy w określony sposób np. poprzez zwolnienie dyscyplinarne lub za porozumieniem stron.

Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

To czy będzie ono opłacalne, zależy od warunków, jakie zostaną Ci zaproponowane. Pamiętaj także, aby zapoznać się odstępstwami, które określa Twoje ubezpieczenie i za które nie będą należeć Ci się pieniądze. Takie ubezpieczenie jest zazwyczaj wliczone w raty kredytu, więc nie odczujemy jego kosztu aż tak bardzo, a w niektórych sytuacjach może być naprawdę pomocne np. gdy pracodawca z dnia na dzień postanowi Cię zwolnić lub w wyniku choroby nie możesz podjąć się pracy zarobkowej. Po jakimś czasie możesz także zrezygnować z ubezpieczenia, jednak może to się wiązać z konsekwencjami w postaci dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz