Jak oszczędnie korzystać z cyrkulacji?

Jak oszczędnie korzystać z cyrkulacji?

Pompy cyrkulacyjne są urządzeniami powszechnymi. Montowane są w instalacjach, które przygotowują ciepłą wodę użytkową. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia, a także i temperatury cieczy we wszystkich punktach układu. Pompy cyrkulacyjne sprawdzają się nie tylko w domach wielo czy jednorodzinnych, ale także i w lokalach użytkowych. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp cyrkulacyjnych, dowiedzieć się w jaki sposób można oszczędnie korzystać z tych urządzeń? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

 

Zalety pomp cyrkulacyjnych

Tak naprawdę ciężko jest wyobrazić sobie dobrze działającą, komfortową instalację wodną w danym budynku bez pompy cyrkulacyjnej. Dzięki niej po odkręceniu kurka w baterii np. w łazience nie trzeba czekać aż poleci z niej ciepła woda. Zadaniem pomp cyrkulacyjnych https://proterm.sklep.pl/pompy-cyrkulacyjne,cp594,pl.html jest tłoczenie wody o podwyższonej temperaturze. Działanie takie ma co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim dzięki temu, że po odkręceniu kurka przy baterii, wypływa od razu ciepła woda, nie marnuje się jej, czekając aż „zleci” taka o odpowiedniej temperaturze. Kolejnym atutem jest oczywiście sam komfort użytkowania instalacji.

Warto wspomnieć także i o bezpieczeństwie użytkowania danej instalacji wodnej. Cyrkulująca woda nie doprowadza do zastoin w rurach. Takie zjawisko, gdy woda w rurach pozostaje przez jakiś czas, jest niebezpieczne. W zastoinowej wodzie mogą gromadzić się i namnażać groźne dla zdrowia bakterie. Posiadając pompę cyrkulacyjną nie trzeba się tego obawiać.

 

Oszczędne korzystanie z pompy cyrkulacyjnej

Na samym początku pragniemy zauważyć, że koszty związane z eksploatacją instalacji cyrkulacyjnej związane są z kilkoma czynnikami. Straty w dużej mierze są spowodowane zbyt słabą lub brakiem izolacji cieplnej na przewodach. Same przewody powinny być natomiast jak najkrótsze, a także koniecznie zaizolowane termiczne.

Długa ważną kwestią jest możliwość wyłączenia pompy ciepła w nocy lub w porach, w których w domu nikogo nie ma. Dosyć często możliwość sterowania pompą cyrkulacyjna jest wbudowana w danym kotle.

Do praktycznie każdej pompy cyrkulacyjnej istnieje możliwość dopasowania zwykłego włącznika czasowego, który bez problemu można otrzymać w praktycznie każdym sklepie elektrycznym. Jedną z ciekawszych opcji jest uruchomienie pompy wody w momencie włączenia światła w łazience. Na takiej samej zasadzie działania opierają się wentylatory automatyczne.

Oczywiście niezwykle istotne jest także wybranie optymalnej pompy wody. Modele, które pochodzą od sprawdzonych producentów, są nowoczesne zazwyczaj cechują się niskim poborem energii i same w sobie są już urządzeniami energooszczędnymi. Te najlepsze pobierają od kilku do kilkunastu watów, w porównaniu do pomp cyrkulacyjnych starego typu jest to nawet kilkakrotnie mniej.

Dodaj komentarz