Jak zorganizować transport z Chin?

Jak zorganizować transport z Chin?

Transport z Chin

W ostatnich latach można zauważyć stale rosnące zainteresowanie współpracą z chińskimi producentami. Chiny są dziś potęgą gospodarczą, oferującą szeroką gamę produktów, które mogłyby zainteresować zagranicznego importera. Przed rozpoczęciem współpracy z producentami na rynku chińskim, warto zapoznać się różnymi ofertami transportu towarów. Zaznajomienie się z ich charakterystycznymi cechami oraz różnicami między nimi z pewnością będzie pomocne, szczególnie dla początkujących importerów. Wszyscy importerzy muszą również poznać reguły Incoterms 2020 aby bezpicznie zorganizować transport.

Rodzaje transportu  

Istnieją 4 rodzaje transportu oferowane przez stronę chińską:

  • Transport morski
  • Transport lotniczy
  • Transport kolejowy
  • Transport drogowy

Wybór odpowiedniego rodzaju transportu zależy od kilku czynników – rozmiaru zamówienia, oczekiwań co do czasu dostawy oraz kwoty, którą importer może przeznaczyć na całe przedsięwzięcie.

Transport morski

Transport morski jest jedną z najpowszechniejszych metod przewozu towarów w handlu międzynarodowym. Importowanie produktów z Chin drogą morską jest najtańszą opcją, jednak czas tranzytu jest dość długi, zajmuje średnio 1 miesiąc. Istnieją dwie możliwości przewozu towarów – w formie drobnicy, czyli niewielkich pakunków (LCL – less than container load) albo pełnych kontenerów (FCL – full container load). LCL stosowany jest przy sprowadzaniu mniejszej ilości dóbr, wówczas kontener zapełniony jest produktami różnych importerów. Kiedy jednak sprowadzana jest ich duża ilość, korzysta się wtedy z FCL.

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest najdroższą metodą przewozu towaru z Chin, jednak charakteryzuje się szybkim czasem tranzytu – od 3 do 7 dni. Towary importowane drogą powietrzną zazwyczaj mają dużą wartość (np. elektronika, biżuteria), mogą to też być produkty narażone na łatwe uszkodzenie lub – w przypadku produktów spożywczych – posiadające krótki termin ważności.

Transport kolejowy

Ten rodzaj importu towarów z Chin staje się coraz bardziej popularny dzięki rozwijającej się inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku i idącym za tym pojawiającym się nowym liniom kolejowym  między Polską a Chinami. Biorąc pod uwagę jego cenę oraz czas tranzytu, transport kolejowy plasuje się między transportem morskim a lotniczym. Czas dostawy produktów importowanych tą metodą trwa średnio od 14 do 17 dni.

Transport kolejowy jest dość atrakcyjny dla importerów. Oprócz wypośrodkowanej ceny i czasu tranzytu, przy sprowadzaniu większej ilości kontenerów pojawia się możliwość korzystania ze zniżek.

Transport drogowy

Transport drogowy z Chin do Polski jest najnowszą ofertą przewozu towarów – pierwszy taki tranzyt miał miejsce w 2018 roku. Jest to stopniowo rozwijający się sektor transportu, który jednak coraz bardziej staje się realną konkurencją dla dostaw drogą morską, powietrzną i kolejową. Czas tranzytu drogowego wynosi średnio od 10 do 16 dni. Jeżeli chodzi o koszt, to jest on porównywalny z kosztem tranzytu kolejowego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz wyboru odpowiedniego środka transportu towarów warto zapoznać się z INCOTERMS 2020 –Międzynarodowymi Regułami Handlu. Są one bardzo pomocne w ustalaniu podziału kosztów transportu oraz odpowiedzialności za towar w tranzycie. Jednymi z bardziej polecanych rodzajów INCOTERMS są FOB i EXW, gdyż umożliwiają one w większym stopniu kontrolę towaru na różnych etapach tranzytu. FOB (free on board) dotyczy jedynie transportu morskiego i jest to reguła dzieląca po równo koszt transportu –sprzedawca odpowiedzialny jest za towar i opłaty z nim związane do momentu załadowania na statek, wtedy obowiązki te przechodzą na kupującego. EXW (ex works) określa przeniesienie odpowiedzialności i pokrywania kosztów towaru na kupującego, po tym gdy sprzedawca przetransportuje produkt z magazynu do wyznaczonego miejsca. Również ważnym obowiązkiem to odprawa celna.


Podsumowanie

Dzięki ogromnemu zainteresowaniu importem produktów z Chin mamy dziś możliwość korzystania z coraz to większej oferty tranzytów do Polski. Ich różnorodność w czasie realizacji, cenie i bezpieczeństwie sprowadzanych produktów umożliwia każdemu importerowi wybór najkorzystniejszej dla siebie opcji. Warto też pamiętać o istnieniu firm spedycyjnych, które w razie jakichkolwiek problemów służą swoją pomocą i doświadczeniem w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz