Poznaj bliżej Tarnów

Poznaj bliżej Tarnów

Tarnów to blisko 110-tysięczne miasto należące administracyjnie do województwa małopolskiego. Prawa miejskie Tarnów otrzymał już w 1330 roku. Jeśli chcesz poznać najnowsze fakty i wiadomości Tarnów to odwiedź stronę wrotatarnowa.pl na której można znaleźć najbardziej aktualne informacje dotyczące tego co aktualnie dzieje się w mieście. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć z czego słynie Tarnów i co warto w nim zobaczyć to czytaj dalej, aby poznać bliżej to miasto.

​Centrum Sztuki Mościce

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego. Jest to w pełni nowoczesna placówka w której znajduje się między innymi kino, kawiarnia, biblioteka, a także sporych rozmiarów sala koncertowa. Organizowane są tutaj regularnie znane wydarzenia kulturowe oraz co pewien czas można obejrzeć szereg ciekawych wystaw.

​Rzeka Dunajec

Niedaleko Tarnowa przepływa rzeka Dunajec, która stanowi sama w sobie niezwykłą atrakcję. Sławny spływ Pienińskim Przełomem jest sporą atrakcją turystyczną, która każdego roku przyciąga ogrom turystów spragnionych unikatowych wrażeń. Sama rzeka ze względu na to, że znajdziemy tutaj zarówno rwące potoki, a także spokojny nurt, to idealne miejsce na kajakarstwo górskie. Obok rzeki znajduje się kilka placówek oferujących szkolenia dotyczące pływania po tego typu rzece. Wielu wędkarzy ceni sobie Dunajec ze względu na spore zarybienie.

​Brama Seklerska

W Tarnowie znajduje się nietypowa konstrukcja powstała w 2001 roku. Jest to jedna z trzech tego typu bram w całej Małopolsce. Brama Seklerska w Tarnowie jest nawiązaniem do rocznicy bitwy pod Ostrołęką. W dniu jej przekazania miastu w roku 2001 była to 170 rocznica tego wydarzenia. Warto wiedzieć, że sama nazwa tej bramy zawiera słowo „sekler”, co oznacza „lud”, ale także misję strzeżenia granic Królestwa Węgierskiego.

​Rynek w Tarnowie

Rynek w Tarnowie to wyjątkowe i unikatowe miejsce na którym można podziwiać różnego rodzaju zabytki architektoniczne, w tym niezwykłe kamienice mieszczańskie zbudowane od XVI do XIX wieku. Sam rynek nawiązuje swoją zabudową do czasów renesansowych i po dziś dzień zachował swój dawny układ. W centralnej części rynku wznosi się dwukondygnacyjny budynek ówczesnego ratusza, który od 1931 roku jest siedzibą muzeum. Nad rynkiem góruje 30-metrowa wieża samego ratusza skąd można podziwiać panoramę okolicy. Przemierzając rynek warto zwrócić uwagę na kamienice znajdujące się pod numerami 20 i 21 – w tym miejscu znajduje się kolejne muzeum zawierające sporą liczbę eksponatów do obejrzenia.

Dodaj komentarz