Co wpływa na decyzję kredytową banku?

Co wpływa na decyzję kredytową banku?

Zdarza się, że możemy być absolutnie pewni, że otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, po czym i tak spotykamy się z odmową i vice versa. Taka sytuacja jest bez wątpienia trudna i stresująca, szczególnie w przypadku, kiedy zależy nam na czasie i chcemy, aby kredyt został przyznany jak najszybciej.

Zanim złożymy wniosek do jakiegokolwiek banku, warto, abyśmy dowiedzieli się więcej na temat tego, od czego będzie zależała jego ostateczna decyzja. W ten sposób łatwiej nam będzie przewidzieć, jak duże mamy szanse na pozytywną decyzję kredytową i co może ewentualnie utrudnić jej otrzymanie. W takim razie, co wpływa na decyzję kredytową banku?

Od czego zależy decyzja kredytowa?

Na decyzję kredytową wpływa wiele bardzo różnorodnych czynników. Kluczowy jest przede wszystkim wynik weryfikacji zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty na czas całości zobowiązania, wraz z odsetkami i innymi kosztami.

Algorytmy wykorzystywane przez poszczególne banki do obliczania zdolności kredytowej mogą się pod pewnymi względami różnić, tak więc według jednego banku zdolność może być niższa, a według drugiego wyższa. Jednak niezależnie od zastosowanego algorytmu, na ostateczną wysokość zdolności kredytowej będą zawsze składać się takie aspekty, jak:

  • wysokość dochodów
  • forma zatrudnienia
  • koszty utrzymania
  • obecne zobowiązania finansowe (w tym pozabankowe).

Poza zdolnością kredytową banki zwracają również dużą uwagę na historię kredytową, a więc to, czy dana osoba spłacała swoje aktualne i już uregulowane zobowiązania w terminie. Wpisy o opóźnieniach w spłacie w historii kredytowej mogą utrudnić uzyskanie kredytu i sprawić, że dana osoba będzie postrzegana jako nierzetelny kredytobiorca.

Weź kredyt bez stresu i nerwów z pośrednikiem kredytowym

Pośrednik kredytowy jest wykwalifikowanym ekspertem, który zawsze najpierw weryfikuje sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, a dopiero w dalszej kolejności wyszukuje dla niego najkorzystniejsze dostępne oferty kredytu. Odpowiada także na wszelkie pytania i pomaga podjąć najlepszą możliwą decyzję, a tym samym zmniejsza szanse na negatywną decyzję kredytową czy przepłacanie na mało atrakcyjnym kredycie.

Dobrego pośrednika kredytowego można znaleźć pod adresem https://kredytwroclaw.pl/porady-kredytowe-blog/. Warto korzystać jedynie z usług sprawdzonych specjalistów, który mają wieloletnie doświadczenie w branży i w związku z tym będą w stanie udzielić fachowej porady niezależnie od sytuacji.

Trzeba podkreślić, że pośrednicy kredytowi z zasady powinni być niezależni, czyli nie powinni być zatrudnieni przez jeden konkretny bank, aby reklamować tylko jego usługi. Promowaniem usług danej instytucji finansowej zajmują się zatrudnieni przez nią eksperci bankowi.

Dodaj komentarz