Praca z substancjami niebezpiecznymi – jak to wygląda w praktyce?

Praca z substancjami niebezpiecznymi – jak to wygląda w praktyce?

Pracujesz w laboratorium lub przy produkcji farb i zastanawiasz się, czy może mieć to wpływ na Twoje zdrowie? Jesteś właścicielem przedsiębiorstwa i chcesz zadbać w odpowiedni sposób o swoich pracowników? Jakie czynniki chemiczne w środowisku pracy zagrażają pracownikowi? Jak stosować przepisy BHP na co dzień, by zminimalizować zagrożenie? Warto zapoznać się z poniższym artykułem. 

Praca w trudnych warunkach

Nie od dziś wiadomo, że są zawody, w których to praca na co dzień wykonywana jest w niezwykle trudnych, specyficznych warunkach. Pracownicy fabryk, laboratoriów, magazynów oraz miejsc, w których produkowane są rozmaite substancje coraz częściej zauważają u siebie problemy ze zdrowiem. Dlatego też warto stosować się do przepisów BHP, by zminimalizować zagrożenie wynikające ze szkodliwych czynników. Niestety nie każdy o tym pamięta i nie każdy stosuje się do przepisów i zasad panujących w takich miejscach. Po latach pracownicy przyzwyczajają się do swojego miejsca pracy i wbrew pozorom czują się bezpiecznie, mimo iż mają do czynienia z rozmaitymi substancjami chemicznymi. W takim przypadku właściciele firm powinny zwracać uwagę, by nie doszło do wypadku i upominać osoby tam pracujące o zastosowanie się do przepisów, by chronić swoje zdrowie. 

 

O czym warto pamiętać?

Przed rozpoczęciem pracy w takim miejscu, jak i przynajmniej raz w roku pracownik powinien mieć szkolenie, na którym zapozna się z zasadami panującymi na danym stanowisku. Jeżeli osoba taka pracuje w trudnych warunkach (np.: przy substancjach chemicznych) ważne jest to, by była odpowiednio zabezpieczona oraz w należyty sposób podchodziła do wszelkich substancji. Mowa tu przede wszystkim o:

1) noszeniu uniformu,

2) noszeniu rękawic,

3) zakładaniu okularów ochronnych,

4) stosowaniu specjalnego obuwia,

5) ostrożną pracę ze wszystkimi substancjami. 

Obowiązkowo trzeba przestrzegać zasad panujących na danym stanowisku. Nie wolno zostawiać wszelkich szkodliwych substancji niezabezpieczonych lub oddawać ich osobom, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy, jak nimi się posługiwać. Niezwykle istotne jest to, by wytwarzać, stosować, uwalniać, jak i usuwać wszelkie takie substancje zgodnie z ich przeznaczeniem. Niestety można zaobserwować, że osoby, które latami pracują w takich miejscach mimo stosowania wszelkich zabezpieczeń nie są w stanie uchronić się przed działaniem na ich zdrowie szkodliwych substancji. U niektórych pracowników pojawiają się alergie skórne, a nawet problemy z oddychaniem. Warto mieć to na uwadze i w porę reagować. Jeżeli pracownik dostrzeże u siebie niepokojące objawy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

 

Dodaj komentarz