Rękawice budowlane – do jakich zadań się je wykorzystuje?

Rękawice budowlane – do jakich zadań się je wykorzystuje?

Właściwa ochrona dłoni podczas pracy fizycznej to absolutna podstawa (chociaż oczywiście nie można zapominać także o ochronie innych części ciała). Nawet przy zachowaniu najwyższego stopnia ostrożności stosunkowo łatwo jest je uszkodzić, zwłaszcza przy cięższych i bardziej ryzykownych pracach. Zacięcia, obtarcia czy oparzenia to realne zagrożenia, natomiast prawdopodobieństwo ich wystąpienia można znacząco zmniejszyć, wyposażając się w odpowiednie elementy odzieży roboczej.

Poszukując rękawic roboczych, można natrafić na taką kategorię, jak rękawice budowlane. Już ich nazwa sugeruje, gdzie konkretnie zazwyczaj się je wykorzystuje (na placu budowy), natomiast nie da się ukryć, że zagrożenia, na które się napotyka, zależą w dużej mierze od stanowiska i nie dla każdego ten sam sprzęt ochronny będzie odpowiedni. Tak więc, do jakich konkretnie zadań stosuje się ten typ rękawic? Wszystko tłumaczymy poniżej!

Rękawice do ciężkich prac

Na budowie zdarzają się różne prace lekkie – w ich przypadku kluczowa jest wygoda i precyzja działania, nie są one bardzo groźne, więc stopień ochrony może być mniejszy. Do takich prac wykorzystuje się często stosunkowo cienkie rękawice powlekane lateksem. Jeśli jednak chodzi o będące tematem tego artykułu rękawice budowlane, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Przeznaczone są one do wszelkiej maści prac ciężkich, a takich na placach budowy również nie brakuje.

Przecinanie pewnych elementów, układanie ich czy przenoszenie potrafi wiązać się ze sporym ryzykiem uszkodzenia nie tylko dłoni, ale też nadgarstków. W związku z tym omawiany typ rękawic jest dłuższy niż chociażby wspomniane rękawice lateksowe i obejmuje także wzmacniany mankiet. Jeśli zaś chodzi o materiały, to takie rękawice wykonuje się często ze skóry.

Wśród najpopularniejszych materiałów można wymienić między innymi skórę bydlęcą. Warto postawić na produkty najwyższej jakości, w których część chwytna wykonana jest z jednego kawałka skóry – wpłynie to pozytywnie na jej wytrzymałość i żywotność.

Który model wybrać?

Na rynku dostępne są dziesiątki modeli rękawic budowlanych, w związku z czym podjęcie decyzji w zakresie tego, który wybrać, bywa trudne. Warto kierować się przede wszystkim tym, jaki materiał został zastosowany w danym produkcie, a także, jakie spełnia on normy.

Przykładowo, jeśli chcemy kupić rękawice dla spawacza, powinny one zapewnić ochronę przed wysokimi temperaturami, a także przed iskrami czy odpryskującymi kawałkami metalu. Informacje na temat spełnianych norm z reguły są łatwo dostępne, czy to w karcie produktu w sklepie BHP, czy na stronie internetowej producenta.

Dodaj komentarz