Coraz częściej w różnego typu ogłoszeniach o prace możemy spotkać się z propozycją pracy na umowę B2B. W Polsce nie jest to jeszcze rozpowszechnione rozwiązanie. Wielu z Was z pewnością zastanawia się, na czym polega taka umowa i czy warto się na nią godzić. Zobacz co to jest umowa B2B i co się z nią wiąże.
Co to jest umowa B2B?
Ten tajemniczy skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza business to business. Umowa tego typu może być zawierana między jedną a drugą firmą i jest zobowiązaniem do dostarczania przez jedną firmę do drugiej określonych w umowie produktów lub usług. B2B to po prostu sprzedaż produktów innej firmie. Może to być sprzęt, oprogramowania, komponenty do stworzenia produktu i tak dalej. Ważne jest jednak to, że ten rodzaj umowy mogą zawierać między sobą tylko i wyłącznie firmy, a nie osoby prywatne. Firma może być jednak jednoosobowa. Dzięki rozwojowi idei samozatrudnienia w naszym kraju umowy typu business to business stały się alternatywą zatrudnienia. Umowa B2B może dotyczyć zarówno dostarczenia produktów, jak i świadczenia usług i wykonywania zleceń.
Jak wygląda zatrudnienie na umowę B2B
Ten rodzaj umowy różni się od umowy o prace wieloma rzeczami. Nie każdemu mogą odpowiadać warunki, które oferuje umowa B2B i warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda zatrudnienie w oparciu, o taką umowę.
Zatrudnienia B2B nie obejmują przepisy Kodeksu pracy tylko przepisy Kodeksu cywilnego. Osoba, która nawiązuje współprace na taki rodzaj umowy, nie staje się tak naprawdę pracownikiem firmy a jej kontrahentem. Nie przysługują jej takie prawa jak na umowie o pracę. Mowa tu o płatnym urlopie, chorobowym od szefa i innych przywilejach. Dodatkowo osoba zatrudniona na taki rodzaj umowy musi z własnej kieszeni zapłacić za poniesione szkody.
Osoba, która nawiązała z jakąś firmą taki rodzaj współpracy, nie jest zależna od kadry kierowniczej w tym miejscu, ale musi dotrzymywać terminów, które zostały jej wyznaczone. Nie ważne, w jakie dni i godziny to robi, a także, w jakim miejscu wykonuje zlecenie. Ważne jest aby zostało ono wykonane poprawnie i na czas. Kontrahent rozliczany jest z efektu, a nie z całego procesu wykonywania zlecenia.
Firma, która zatrudnia osobę prowadzącą jednoosobową działalność na umowę B2B nie musi zapewniać jej badań lekarskich i stanowiska pracy, a także innych rzeczy, które konieczne są do załatwienia w przypadku umowy o pracę.
W jakiej branży można spotkać umowy B2B?
Skoro już wiesz co to jest umowa B2B, to warto dowiedzieć się też, w jakich branżach można spotkać ją najczęściej. Z taką umową najczęściej można się spotkać w sprzedaży i marketingu. Umowę business to business, można spotkać w ogłoszeniach o prace dotycząca kierowców, copywriterów, kurierów czy też sprzedawców.